Rok 1984 – motywy literackie

Motyw miłości

Julia i Winston zakochują się w sobie, choć wydaje się to awykonalne w świecie partii. Władza chce całkowicie pozbawić obywateli uczuć. Angażuje małżeństwa, ale pary nie mieszkają nawet ze sobą — związek ma służyć jedynie prokreacji. Mimo tego para zaczyna się w sobie zakochiwać. 

Ich uczucie początkowo jest idealne. Udaje im się wynająć mieszkanie od jednego z proli, czyli obywateli należących do proletariatu, który miał w porównaniu z partią zewnętrzną więcej swobody. Chcą być ze sobą szczęśliwi, choć zdają sobie sprawę z możliwych konsekwencji swoich czynów. Dzięki temu przez chwilę czują się oni ludźmi, którzy mogą decydować o sobie. Niestety, partia odbiera im nawet to. 

Motyw propagandy 

Propaganda zostaje dokładnie opisana w powieści, ponieważ Winston pracuje w ministerstwie Prawdy. Zajmuje się on zmianami przekazu, choć początkowo nie zauważa tych zmian, w pewnym momencie widzi, że w ciągu dni może okazać się, że aktualnym wrogiem jest ktoś inny. Jednego dnia “naprawia” wszystkie wiadomości, aby pokazywały one okrucieństwo Eurazji, drugiego musi zrobić z nich sojusznika. 

Obywatele zdają się nie zauważać tych zmian. Są one na tyle częste, że całkowicie się im podporządkowują. Winston zauważa to, gdy prosi Julię o przytoczenie założeń partii sprzed jakiegoś czasu. Nie może ona sobie ich przypomnieć, gdy Smith naprowadza ją, okazuje się, że nie tylko on widzi luki w aparacie przemocy. 

Dodaj komentarz