Syzyfowe prace – bohaterowie

Prof. Iłarion Stiepanycz Ozierskij

Nauczyciel jeżyka rosyjskiego w Klerykowie. Oczytany człowiek o zupełnym braku zdolności nauczycielskich. Nie potrafi radzić sobie z uczniami ani przekazywać wiedzy. Wiecznie niedbale ubrany i niezgrabny.

Prof. Sztetter

Nauczyciel jeżyka polskiego, zastraszony i wiecznie obawiający się o utratę posady. Człowiek o głębokiej wiedzy, niegdyś aktywny intelektualnie. Ze względu na obawy co do utrzymania dużej rodziny nie przekazuje swoim podopiecznym prawie żadnej wiedzy na lekcjach. To właśnie na jego lekcji dochodzi do recytacji „Reduty Ordona” przez Zygierta, która niezwykle wzrusza profesora Sztettera.

Pan Nogacki

Nauczyciel arytmetyki o rzetelnym podejściu. Jest surowy, ale sprawiedliwy i nie poddaje swoich uczniów procesowi rusyfikacji. Mimo tego, coś w jego postawie zmusza uczniów do „myślenia po rosyjsku”, przez co mimochodem wspiera proces wynaradawiania.

Pan Majewski

Wysoki blondyn, który chciałby uchodzić za wytwornego. Ubiera się jednak bez gustu, co psuje ten wizerunek. Całkowicie wyparł się polskich korzeni dla lepszych możliwości kariery. Całkowicie oddany władzom gimnazjum, jest donosicielem sprawnie obserwującym życie uczniów gimnazjum w Klerykowie. Postać wyraźnie negatywna.

Dodaj komentarz