Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » O doktorze Hiszpanie
Jan Kochanowski

O doktorze Hiszpanie

Fraszka O doktorze Hiszpanie jest utworem o charakterze humorystycznym. Przedstawia anegdotę z życia dworu: mowa tu o dworzaninie, który położywszy się spać, został upity przemocą. Spokojny i unikający alkoholu Hiszpan ukazany jest na zasadzie kontrastu z hałaśliwą gromadą miłośników trunków.


 
Liryk składa się z dialogu biesiadników (ujmuje je cudzysłów). Występują oni jako bohater zbiorowy i zabierają głos w pierwszej osobie liczby mnogiej. Ich kwestie przeplatają wypowiedzi narratora, na końcu zaś pojawia się wniosek poszkodowanego.
 
Bohaterem wiersza jest autentyczna postać, doktor nauk prawniczych i poeta Piotr Rojzjusz, spolonizowany Hiszpan, wykładowca Akademii Krakowskiej. Był on przyjacielem Kochanowskiego i, podobnie jak autor Pieśni, królewskim dworzaninem.
 

Rzecz dzieje się podczas wystawnego przyjęcia, suto zakrapianego alkoholem. Tytułowy bohater postanowił wcześniej opuścić ucztę i poszedł spać, odmówiwszy tym samym swoim kompanom wspólnego picia:
 
„Nasz dobry doktór spać się od nas bierze,
Ani chce z nami doczekać wieczerze”.
 
W takiej sytuacji spędzili oni resztę wieczoru we własnym gronie, nie wchodząc w drogę doktorowi:
 
„Dajcie mu pokój, najdziem go w pościeli,
A sami przedsię bywajmy weseli”.
 
Jednakże po biesiadzie wpadli na pomysł, by odwiedzić Hiszpana i zmusić go do picia. W tym celu zabrali ze sobą dzban z alkoholem – nie chodziło im zatem o poczęstowanie towarzysza niepozornym kieliszkiem wódki, tylko o wlanie mu do ust dużej ilości trunku:
 
„Już po wieczerzy, pódźmy do Hiszpana!”
„Ba, wierę, ale nie bez dzbana”.
 
1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Świetne. Bardzo dziękuję :-)

26.02.2015 r., IP: 83.9.16.216 Katherine

Przydatne opracowanie, na plus to, że podkreślono najważniejsze informacje.

26.07.2014 r., IP: 5.174.126.152 spóźniony maturzysta

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW