Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Czesław Miłosz » Obłoki

Obłoki

Obłoki pochodzą z początkowego okresu twórczości Czesława Miłosza, przypadającego na dwudziestolecie międzywojenne. Autor wiersza należał wówczas do wileńskiej grupy poetyckiej Żagary (skupionej wokół pisma o tej samej nazwie). Ich utwory wpisywały się w nurt zwany katastrofizmem.

Żagaryści, zdając sobie sprawę z kryzysu ówczesnej cywilizacji, intuicyjnie przeczuwali katastrofę II wojny światowej. W swoich tekstach eksponowali pesymistyczną postawę życiową wspierającą się na przekonaniu o nieuchronnej zagładzie świata. Ukazywali kryzys kultury, upadek wszelkich systemów wartości i brak perspektyw na przyszłość. Sięgali po motywy biblijne, zwłaszcza apokaliptyczne. Ich utwory często miały charakter wizyjny i profetyczny.

Podmiot liryczny, ujawniając się bezpośrednio w pierwszej osobie liczby mnogiej, zwraca się do tytułowych obłoków. Jego monolog jest nacechowany silnymi, trudnymi do opanowania emocjami.

 

Obłoki – pierwsze słowo wiersza, dookreślone za chwilę jako straszne moje obłoki, jest kluczem otwierającym świat przeżyć wewnętrznych podmiotu lirycznego. Apostrofa do strasznych obłoków jest zaskakująca, bo zrywa z tradycją literacką, w której obłoki najczęściej ewokują ruch, płynność, zmienność, lekkość materii, a nawet przedstawiane są w sielankowym tle.

 

„Ja” liryczne tak silnie przeżywa swój smutek, że widziana jego oczyma przyroda jawi mu się jako równie przygnębiona i bezradna:

 

 

(…) jak bije serce, jaki żal i smutek ziemi,

 chmury, obłoki białe i milczące (…)

 

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW