Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Barok » Daniel Naborowski » Twórczość Daniela Naborowskiego

Twórczość Daniela Naborowskiego

Daniel Naborowski jest twórcą niewątpliwie przynależnym do baroku, jednak żyjąc w latach przypadających na jego początkową fazę, zyskuje miano poety „epoki przejściowej”, gdyż wykorzystuje w swoich wierszach zarówno tradycję renesansową, jak i manieryzm oraz konceptyzm okresu następującego.

Pisał wtedy, kiedy oddziaływanie ideologii odrodzenia miało nadal duży wpływ na kształt twórczości literackiej, a jednocześnie pojawiały się nowe tendencje w literaturze. Większość jego utworów stanowią fraszki, choć poeta ten wypowiadał się także w formie listów poetyckich (jako pierwszy w literaturze polskiej), sonetów, epitafiów i trenów.

W twórczości Naborowskiego można wyróżnić dwa nurty – pierwszy z nich bliższy jest ziemskim rozkoszom, ukazuje urodę życia (w tym również miłości), a drugi ma charakter refleksyjno-moralizatorski. W swojej poezji Naborowski często stara się zdobyć na dystans wobec świata wartości ziemskich, łącząc refleksję egzystencjalną z barokowym konceptem.

 

 

 

 

 

 

Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW