Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Fraszki Jana Kochanowskiego. Podsumowanie

Fraszki Jana Kochanowskiego. Podsumowanie

Fraszki zajmują ważne miejsce w twórczości Jana Kochanowskiego. Są małymi arcydziełami dowodzącymi jego niezwykłych umiejętności kondensowania myśli. Poeta pisał je od lat 60. XVI wieku i od tego czasu docierały one do czytelników w odpisach. Autor Pieśni wydał je dopiero przed śmiercią, w 1584 roku.

 
 
Słowo „fraszka” pochodzi od włoskiego frasca, które dosłownie oznacza gałązkę pokrytą liśćmi. W języku tym przyjęły się także inne, przenośne znaczenia tego wyrazu:
1)      ktoś niepoważny,
2)      rzeczy i sprawy niewielkiej wagi,
3)      gra językowa.

Ponadto w języku staropolskim fraszką nazywano błyskotkę, cenny drobiazg.
 
Za sprawą twórczości Jana z Czarnolasu określeniem tym zaczęto nazywać epigramaty, czyli krótkie wiersze o charakterze żartobliwym, kończące się zaskakującą puentą.
 
Fraszki w ujęciu Kochanowskiego tworzą przeróżne liryki o niewielkich rozmiarach (choć zdarzają się tu utwory dłuższe, liczące ponad trzydzieści wersów). W ich obrębie znajdziemy rozmaite gatunki, jak np. anegdota, erotyk, modlitwa. Warto wspomnieć, że poeta wykorzystał również sonet – jako pierwszy w naszej literaturze.
 
1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW