
Na lipę znaczy tyle co „o lipie”. Jan Kochanowski często rozpoczynał tytuły swoich utworów od przyimka „na”, np. Na dom w Czarnolesie, Na Konrata, Na nabożną, Na zdrowie.
Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!
Niestety tak wspaniałe dzieła, dziś są już obiektem heheszek, bo czasy się zmieniły a tego typu luksusy.. ludzie wolą przeżywać inaczej.. Gościu, siądź w mym dżakuzi, a odpocznij sobie, nie dojdzie Cię tu korporacja, przyrzekam ja Tobie, choć się tam zeźlą i dodatki ukrócą.. tu bąble pod łono, miło bałamucą... edukacja wymaga zmian, a żeby wrócić do LIPY - to przymusowo 8 godzin w tygodniu praktycznej ekologii z sadzeniem zbieraniem i tworzeniem ogrodów na tych jakże cudnych blokowiskach... To se ne wrati.. a z drugiej strony od nas zalezy - kiedy dojrzejemy - by szanować zieleń, przestać kosić trawę i zasklepiać ziemię betonami. Prowadzi to tylko do faktu, że nie dojrzymy tu ani ptaszka, ani tego wiatru, ani... lipy.
20.11.2015 r., IP: 95.48.172.34 S smakiziemi@tlen.plLekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy