Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Tren XVIII (My, nieposłuszne, Panie, dzieci Twoje)

Tren XVIII (My, nieposłuszne, Panie, dzieci Twoje)

Tren XVIII jako jeden z nielicznych w całym cyklu jest napisany wierszem stroficznym – składa się z siedmiu czterowierszowych zwrotek (tetrastychów). Są one sylabiczne – wers pierwszy i czwarty to jedenastozgłoskowce, natomiast wersy wewnętrzne, drugi i trzeci, to siedmiozgłoskowce.

 

Pojawiają się tutaj rymy parzyste (aabbcc), dokładne, gramatyczne, żeńskie. Przeplatanie wersów o różnej długości służy urozmaiceniu warstwy melodyjnej utworu.

Wyjątkowy na tle całego cyklu jest w Trenie XVIII jego charakter i adresat. Utwór przyjmuje formę psalmu, podmiot liryczny zwraca się do Boga niczym biblijny psalmista – pełen pokory, w tonie modlitwy dziecka do Ojca. Osoba mówiąca wypowiada się w formie podmiotu zbiorowego, utożsamiając się z ludem Bożym, który prosi Boga wspólnie o potrzebne łaski:

My nieposłuszne, Panie, dzieci Twoje

                     W szcześliwe czasy swoje

                     Rzadko Cię wspominamy,

Tylko rozkoszy zwykłych używamy.

Nie baczym, że to z Twej łaski nam płynie,

                     A tak, że prędko minie,

                     Kiedy po nas wdzięczności

Nie uznasz, Panie, za Twe życzliwości.

„My” liryczne snuje refleksje natury egzystencjalnej. Zgodnie z nimi człowiek nie potrzebuje Boga, a nawet nie myśli o Nim i nie dostrzega Go, gdy dobrze mu się wiedzie. Wówczas koncentruje się na przyjemnościach, zapominając o postawie wdzięczności, która należna jest Stwórcy, bo istota ludzka otrzymuje wszystko z Jego łaski.

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW