Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Krzysztof Kamil Baczyński » Informacje o autorze

Krzysztof Kamil Baczyński - informacje o autorze

Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, 1921-1944) był synem Stanisława Baczyńskiego, krytyka literackiego, publicysty, żołnierza Legionów Polskich, oficera Wojska Polskiego i Stefanii Zieleńczyk, nauczycielki oraz autorki podręczników i książek dla dzieci.

Już od chwili narodzin rodzice przeznaczyli Krzysztofa sztuce, nadając mu drugie imię Kamil – na cześć jednego z najwybitniejszych poetów naszego romantyzmu, Cypriana Kamila Norwida. Jako przedstawiciele ówczesnych elit intelektualnych niewątpliwie wpływali na syna stymulująco, co zaowocowało jego wcześnie objawionym talentem. Poeta uznawał wielki autorytet rodziców, dlatego też ich wpływ na niego był ogromny. Dla państwa Baczyńskich głównym przedmiotem trosk stało się zdrowie ich jedynego syna – Krzysztof Kamil chorował na astmę, a to w dużej mierze utrudniało mu codzienne życie. Autor Pokolenia od 1933 roku uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W roku 1939 otrzymał świadectwo dojrzałości. Niedługo po tym wybuchła wojna, a to uniemożliwiło mu dalsze kształcenie się (chciał studiować grafikę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych). Mimo to w jesieni 1942 roku został studentem polonistyki tajnego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Mając nadzieję, że uda mu się jeszcze powrócić do edukacji, wraz z początkiem lata 1943 roku postanowił ją porzucić, by w pełni poświęcić się działalności konspiracyjnej i poezji (pisał własne teksty i współredagował konspiracyjny miesięcznik społeczno-literacki „Droga”). Obok atmosfery rodzinnego domu na rozwój talentu Baczyńskiego mieli wpływ jego inspiratorzy literaccy. Należeli do nich poeci romantyzmu (Juliusz Słowacki i Cyprian Norwid) oraz Skamandryci (Julian Tuwim) i Awangardziści (Józef Czechowicz). Problematyka twórczości Baczyńskiego zdominowana jest przede wszystkim przez jego doświadczenia wojny i miłość do Barbary Drapczyńskiej. Poeta ożenił się z nią w 1942 roku. Baczyński początkowo był członkiem Szarych Szeregów, a następnie wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych i został żołnierzem AK. Zginął w 1944 roku w Powstaniu Warszawskim. Miał wówczas dwadzieścia trzy lata. Losy poety podzieliła także jego żona. Tragizmu jej śmierci dodaje fakt, że była brzemienna.

 

12
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW