Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Maria Pawlikowska-Jasnorzewska » Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca)

Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca)

Podmiotem lirycznym w tej miniaturze poetyckiej jest kobieta, która dokonuje samookreślenia po odejściu ukochanego mężczyzny. Na pozór nic się nie zmieniło:

Nie widziałam cię już od miesiąca.

I nic. Jestem może bledsza,

trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca (...)


Jej życie stało się bardziej monotonne, a ona sama zgorzkniała, pogrążyła się w apatii. Skoro przezwyciężenie cierpienia okazało się możliwe, wydaje się, że można żyć dalej:

 

lecz widać można żyć bez powietrza!

 

Puenta wieńcząca ten wiersz jest zaskakująca, ale i gorzka. Przynosi przekonanie, że nie można żyć bez miłości, bo jest ona potrzebna człowiekowi tak jak powietrze, bez którego nie da się przetrwać ani chwili.

 

(z tomu Pocałunki, 1926)

Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Mozna żyć bez miłości tylko jakie to życie ciągła tęsknota i pogoń a kiedy raz kochamy to nie zaznasz spokoju juz nigdy

30.12.2014 r., IP: 87.217.67.174 aicha

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW