Adam Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. Szatan z siódmej klasy. To wybitna powieść dla młodzieży, z której chyba każdy młody człowiek może wyciągnąć coś dla siebie. Adam Cisowski stał się dla wielu już pokoleń wzorem kolegi, przyjaciela, młodego człowieka, którego inteligencja, przenikliwość i ciekawość świata uczyniły go jednostką naprawdę wybitną, z którą każdy chciałby się zaprzyjaźnić.
Charakterystyka Adama Cisowskiego
Adam Cisowski to siedemnastolatek o dosyć przeciętnej budowie ciała, która jednak zdradza witalność i siłę. Jest dosyć wysoki jak na swój wiek i uwagę zwraca zwłaszcza jego rozwichrzona fryzura. Nie jest ona jednak odwzorowaniem charakteru Adama, o którym więcej mówi jego spojrzenie. Spojrzenie przenikliwe, inteligentne, z którego można wyczytać doskonały zmysł obserwacji i niebywałą inteligencję. Właśnie taki jest Cisowski. Jest prymusem, najlepszym uczniem w szkole, szanowanym i podziwianym zarówno przez nauczycieli, jak i przez kolegów i koleżanki. Cieszy również serca swoich rodziców, szanowanych inteligentów, którzy dzięki dumie z syna mogą większą uwagę poświęcić czwórce jego młodszego rodzeństwa. To chłopak o niezwykłej inteligencji, doskonałej pamięci i specyficznej umiejętności łączenia faktów w ciągi przyczynowo-skutkowe. To właśnie ta cecha jest przez niego w głównej mierze eksplorowana na kartach powieści Kornela Makuszyńskiego.
Adam Cisowski jest bowiem świetnym „detektywem”. Jego pasją jest rozwiązywanie przeróżnych zagadek i łamigłówek, pośród których nie znalazła się jeszcze taka, której przenikliwy umysł siedemnastolatka nie potrafiłby rozwikłać. Jest to dla niego łatwe dzięki jeszcze jednej istotnej cesze jego charakteru. Chłopak jest bowiem – wbrew swojemu wiekowi – człowiekiem dosyć powolnym, nieimpulsywnym. Nie daje się ponosić emocjom, na każdą sytuację potrafi spojrzeć chłodno, trzeźwo, z dystansu. To odróżnia go od rówieśników, którzy – zgodnie zresztą ze swoim wiekiem – są raczej porywczy, szybcy i mało powściągliwi w swoich działaniach. Adam jest w stanie okiełznać żywioły młodości, dzięki czemu żadna zagadka nie jest w stanie sprawić mu trudności. Jest mądry, potrafi łączyć fakty. Ma niezwykły zmysł obserwacji – widzi związki sytuacyjne tam, gdzie inni, nawet dużo starsi i bardziej doświadczeni od niego ludzie, nie są w stanie ich zobaczyć.
Można by odnieść wrażenie, że Adam Cisowski przez swoją wyjątkowość odstaje od rówieśników i trudno mu odnaleźć prawdziwe przyjaźnie. Nic bardziej mylnego. Chłopak co prawda rzeczywiście wyróżnia się spośród uczniów swojej szkoły, lecz owo wyróżnianie się ma w środowisku uczniowskim oddźwięk pozytywny. Koledzy i koleżanki podziwiają go i szanują, dzięki czemu Cisowski nie ma problemu z odnalezieniem się w towarzystwie, czy zdobyciem kolegów i przyjaciół. Młodzież garnie się do niego ze względu na jego wyjątkowość.
Adam jest również młodzieńcem bardzo kochliwym. Zakochuje się często i w sposób bardzo romantyczny, angażuje się w zakochanie całym sobą. Nie jest to do końca rozsądne, ponieważ emocje, które nim targają po kolejnych niezbyt udanych zakochaniach są dosyć skrajne, przez co kiedyś chłopak próbował się nawet utopić. Koniec końców jednak nie doszło do żadnego nieszczęścia. W pewien sposób to również pozytywna cecha Adama, ponieważ mimo młodego wieku traktuje on swoje uczucia i emocje bardzo poważnie, co nie jest często spotykane jeśli mowa o siedemnastolatkach.
Adam Cisowski to zdecydowanie chłopak, którego można stawiać dzisiejszej młodzieży za wzór. Jego postawa i cechy charakteru od wielu pokoleń służą młodym ludziom za cel, do którego warto dążyć. Jego niebywała inteligencja wyróżniała go spośród tłumu młodzieży i przyciągała do niego innych. Był jak na swój wiek bardzo dojrzały, dystansował się od wszelkiej popędliwości. Był człowiekiem spokojnym, na wszystko potrafiącym spojrzeć z dystansu. Myślę, że każdy chciałby mieć takiego przyjaciela