Ballady i romanse Mickiewicza – motywy literackie

Świtezianka 

Fantastyczna jest tu postać tajemniczej dziewczyny, która okazuje się driadą. Podobnie zjawa, która kusi strzelca i wystawia na próbę jego wierność. Gdy postanawia on poddać się namiętności do drugiej kobiety, ona znika, a on zostaje ukarany przez przemienienie w drzewo. Pod koniec utworu pojawia się także informacja, że zaklęty w modrzew co noc przebywa na brzegu i cierpi, patrząc na tańczącą Świteziankę.

Lilije

Tutaj motyw nadprzyrodzony pojawia się przez wymierzoną kobiecie, jak i jej zalotnikom karę — natura doprowadza do zapadnięcia się pod ziemię kaplicy. 

Romantyczność 

Motywem fantastycznym w tej balladzie programowej polskiego romantyzmu jest obecność ducha Jaśka. Ukazuje on się Karusi co noc, przychodzi do niej. Część ludzi uważa ją za obłąkaną, jednak faktycznie pokazuje się on swojej narzeczonej.

Rybka 

Dziewczyna próbuje popełnić samobójstwo, jednak zamienia się w syrenę. Co noc wychodzi na brzeg, gdzie sługa przynosi jej dziecko, by mogła je nakarmić. Tak samo w kwestii wymierzonej przez naturę kary wobec panicza i jego żony, którzy zostają zamienieni w kamienie. 

Świteź

Tutaj elementem fantastycznym jest zatopienie miasta przez Boga oraz przemiana ludności w kwiaty, jak i choroba, na którą zapadają moskale. Nadprzyrodzonym elementem jest także wyłowienie kobiety, która okazuje się driadą. Przez nią odkrywcy również zostają zatopieni.

Dodaj komentarz