Fejdippides to jeden z dwóch głównych bohaterów komedii „Chmury” autorstwa Arystofanesa. Reprezentuje on zachowania i poglądy młodzieży ateńskiej w V wieku p.n.e.
Charakterystyka Fejdippidesa
Fejdippides to młody Ateńczyk, który nie przestrzega żadnych zasad społecznego życia. Podchodzi do egzystencji z beztroską, bawiąc się życiem i starając się korzystać z niego w pełni. Jest lekkomyślny i nieodpowiedzialny, nie potrafi przyznać się do błędu i ponieść jego konsekwencji. Jest też hazardzistą. Chłopak trwoni majątek ojca na wyścigach konnych, a kiedy pieniądze się kończą – zaciąga wielkie pożyczki na konto rodzica. To sprawia, że wpędza ojca w długi, których nie ma zamiaru spłacać.
Fejdippides jest też uparty i nie lubi się uczyć, uważając naukę za zajęcie hańbiące i upokarzające. Kiedy ojciec namawia go, by rozpoczął naukę w szkole Sokratesa, chłopak odmawia oburzony. Jednak za drugim razem udaje się go przekonać, ponieważ ojciec używa prostych sztuczek i manipulacji językowych, obiecując synowi korzyści z nauki. Obaj panowie wierzą, że tylko poprzez wiedzę zdobytą u filozofa uda im się wybronić przed sądem i uniknąć spłacenia długu.
Nauki u Sokratesa sprawiły, że Fejdippides bardzo podupadł na zdrowiu fizycznym. Dużo schudł, a skóra mu poszarzała. Jednak zdobył wielką wiedzę, która sprawiła, że bez problemu przekonał sąd, by ten umorzył dług Strepsjadesa. Po rozprawie sądowej Fejdippides rozumie, że ma wielką władzę, a sztuka wysławiania się ma ogromną moc, dzięki której można manipulować mniej inteligentnymi od siebie. Chłopak staje się bezczelny, arogancki, wyniosły i zbyt pewny siebie. Jest przekonany, że użycie odpowiednich słów i sformułowań pozwoli mu zdobyć cały świat i przewagę nad każdą osobą.
Fejdippides jest też brutalny i bezwzględny. Nie ma oporów, by pobić ojca, kiedy ten ma inne poglądy na temat literatury. Syn bije dotkliwie, a później tłumaczy Strepsjadesowi, że miał pełne prawo, by go pobić, ponieważ osoby starsze, tak jak małe dzieci, należy karać, kiedy ich zachowanie jest nieodpowiednie. Przewaga, jaką posiada nad innymi znacznie go przerosła, a Fejdippides nie potrafi poradzić sobie z tak ogromną odpowiedzialnością, siłą i emocjami z tym związanymi. Nie ma żadnych wartości, nie szanuje nawet własnego ojca.
Podsumowując, Fejdippides to człowiek zły i lekkomyślny, który najpierw wpędza ojca w problemy finansowe, a później staje przeciwko niemu i go krzywdzi. Zdobyta wiedza utwierdza go w przekonaniu, że jest lepszy od innych i może manipulować każdym. Chłopak nie dostrzega w sobie negatywnych cech i nie jest w stanie zrozumieć i ponieść konsekwencji swoich działań.