Strepsjades – charakterystyka

Jednym z głównych bohaterów komedii Arystofanesa „Chmury” jest Strepsjades. Jest to starszy Ateńczyk, będący przedstawicielem wiekowego już pokolenia mieszkańców Aten. Jego synem jest Fejdippides, który najpierw wpędził ojca w ogromne długi, nie zamierzając ich płacić, a następnie wykorzystuje swoją wiedzę przeciwko ojcu, znęcając się nad nim.

Charakterystyka Strepsjadesa

Losy Strepsjadesa w utworze rozpoczynają się w trudnym dla niego momencie. Jego syn zaciągnął właśnie wielki dług na jego nazwisko, przegrywając pożyczone pieniądze na wyścigach konnych. Jednak Strepsjades nie ma zamiaru uczciwie spłacić zobowiązań. Stara się wymyślić sposób, by uniknąć spłaty i oszukać wierzycieli. Nie jest porządnym obywatelem Aten, stara się rozwiązać problem w sposób niezbyt uczciwy, kłamiąc i oszukując. Nie bierze na siebie odpowiedzialności za błędy syna, a stara się zrobić wszystko, by pozbyć się długu, nie wydając na niego żadnych pieniędzy.

Starszy z bohaterów jest prostym rolnikiem, co sprawia, że Strepsjades nie jest również zbytnio inteligentny. Udowadnia to, kiedy dołącza do szkoły Sokratesa, by zdobyć większą wiedzę o świecie. Wierzy, że w ten sposób uda mu się wymyślić rozwiązanie finansowego problemu. Jednak dla Strepsjadesa nawet najprostsze abstrakcyjne pojęcia są zbyt trudne. Nie jest w stanie ich pojąć, w przeciwieństwie do rzeczy materialnych, które rozumie doskonale. Dlatego jedyny pomysł, na jaki wpadł, to samobójstwo.

Strepsjadesem bardzo łatwo można też manipulować. Mężczyzna jest w stanie uwierzyć we wszystko, co powie mu ktokolwiek mądrzejszy od niego. Sokrates próbuje go przekonać, by ten przestał wierzyć w greckich bogów, a zaczął czcić chmury. Filozof uważa, że to właśnie obłoki dają szczęście i chronią przed słońcem lub deszczem, a bogowie to twór kłamliwy, który naprawdę nie istnieje. Strepsjades z miejsca odrzuca wiarę w bogów, a zaczyna wielbić chmury, ponieważ uwierzył w każde słowo wypowiedziane przez filozofa.

Mała inteligencja sprawiła, że Sokrates wyrzucił mężczyznę ze szkoły. Strepsjades namówił jednak syna, by ten zapisał się na nauki do filozofa. Kiedy Fejdippides kończy nauki u Sokratesa, jest wyraźnie zmęczony. Ojciec chwali go jednak za jego „uczony” wygląd, ponieważ wierzy, że Sokrates przekazał Fejdippidesowi całą swoją mądrość. Strepsjades staje się też pewny swego zwycięstwa w sądzie, ponieważ wie, że to syn wybroni go przed płaceniem długu.

Strepsjades nie potrafił przewidywać konsekwencji swoich czynów, co pokazuje późniejsze zachowanie Fejdippidesa. Syn czuł, że ma wielką władzę nad innymi, ponieważ jest od nich lepiej wykształcony. Obróciło się to przeciwko ojcu. Mężczyźni pokłócili się o poglądy, Fejdippides pobił Strepsjadesa, a później wyjaśnił mu, że miał prawo podnieść na rodzica rękę.

Podsumowując, Strepsjades nie jest zbyt inteligentny i uczciwy, co pokazuje, próbując wymigać się od spłaty długów syna. Jest bardzo łatwowierny i bez problemu można nim manipulować. Wierzy w każde słowo, które wypowie osoba, mająca jakikolwiek autorytet. Nie przewiduje także konsekwencji swoich działań czy decyzji.

Dodaj komentarz