Kajko to jeden z tytułowych bohaterów komiksu autorstwa Janusza Christy, pt. Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Ten niepozorny pod względem fizycznym mężczyzna jest jednak jednym z najlepszych wojów kasztelana Mirmiła, a jego męstwo oraz inteligencja wydają się nie do zastąpienia.
Charakterystyka Kajka
Kajko to mężczyzna o bardzo niepozornej jak na woja słowiańskiego posturze. Jest niski, a jego ciało raczej nie zdradza oznak większej siły fizycznej. Ubrany jest przeważnie w czarną bluzę oraz charakterystyczną czerwoną przepaskę na głowie. Za wyglądem Kajka wydają się podążać jego przymioty przymioty duchowe, ponieważ woj ten stroni od przemocy i wszystkie problemy stara się rozwiązywać przy pomocy dyskusji, inteligencji, ewentualnie sprytu i podstępu. Nie oznacza to jednak, że jest tchórzliwy – co to, to nie. Kajko jest świetny w walce – zwinny i szybki. Potrafi ponadto niezwykle sprawnie posługiwać się bronią białą, a prawdziwym mistrzem jest w strzelaniu z łuku.
Jedną z najważniejszych cech charakteru Kajka jest jego lojalność. Przede wszystkim wobec kasztelana Mirmiła, swojego dowódcy, za którego Kajko były w stanie skoczyć w przepaść, czego wielokrotnie zresztą dawał dowody. Mężczyzna jest lojalny również wobec swojego najbliższego przyjaciela – Kokosza. To właśnie z nim łączy go niezwykła więź polegająca na wspólnym przeżyciu wielu przygód i wielokrotnym wzajemny wyciąganiu się z tarapatów.
Kajko jest zdecydowanie człowiekiem intelektu, który wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, próbuje rozwiązywać problemy w sposób intelektualny. Nie oznacza to jednak, że jest on chodzącym filozofem, który odtrąca wszystkie przyjemności świata doczesnego. Kajko lubi biesiadować, kiedy jest na to czas. Niekiedy nawet daje się ponieść figlarnej wyobraźni i wraz z Kokoszem psoci na potęgę, co ma później swoje konsekwencje. Nigdy jednak nie robi nikomu krzywdy i zawsze ma to formę jedynie niewinnej zabawy.
Myślę, że każdy z nas chciałby mieć takiego przyjaciela, jakim niewątpliwie był Kajko. Rozsądny człowiek, unikający przemocy, który z każdych tarapatów szuka intelektualnego i najlepszego wyjścia. Przyjaciela, który jest w stanie oddać za nas życie i na którym można polegać bezwzględnie w każdej sytuacji. Wreszcie przyjaciela, który potrafi być zarówno świetnym żołdakiem, jak i niezrównanym kompanem do podróży, żartu, zabawy i biesiady. Kajko to zdecydowanie bohater pozytywny, który udowadnia nam, że nie powinno oceniać się człowieka po jego wyglądzie, ponieważ jest to jeden z najbardziej mylących czynników i można się bardzo solidnie wobec tego kogoś pomylić i go zranić.