Kwiatki świętego Franciszka – streszczenie

„Kwiatki św. Franciszka” to tekst anonimowego autora, który opowiada historię świętego Franciszka. Mężczyzna pochodził z bogatej rodziny. Nawrócił się, a majątek oddał ubogim. Doprowadził do reformy kościoła. Miłował przyrodę i zwierzęta.

Kwiatki św. Franciszka – streszczenie krótkie

„Kwiatki świętego Franciszka” to zbiór krótkich opowiadań o życiu świętego. Franciszek rozdał swoje dobra biednym i postanowił żyć ubogo na chwałę Boga. Ofiarował się Bogu i bliźnim. Był prostym, skromnym człowiekiem, który uczył innych posłuszeństwa Bogu i wielbienia Go. Kochał naturę i zwierzęta, uważał je za braci mniejszych. Doceniał najdrobniejsze rzeczy. Czuł, że świat jest piękny. Najbardziej cenił sobie ludzi. Zapraszał ich do swojego zakonu.

Kwiatki św. Franciszka – streszczenie szczegółowe

„Kwiatki św. Franciszka” zaczynają się od pochwały stworzenia. Franciszek śpiewał tę pieśń, kiedy leżał chory u św. Damiana. Pieśń jest hymnem ku boskiej mocy, którą można dostrzec wszędzie, nawet w przyrodzie, którą Franciszek miłował.

I

Franciszek i jego towarzysze żyli w ubóstwie i służyli innym. Bracia z Asyżu przypominali dawnych świętych i proroków poprzez cechy, jakie mieli. Jan z Kapelli powiesił się, nie wytrzymał w powołaniu, podobnie jak Judasz Iskariot. Idzi nawrócił się, niczym św. Paweł. Filip został dotknięty węglem ognistym przez anioła, jak Izajasz. Sylwester był podobny do Mojżesza. Bernard, podobnie do Jana Ewangelisty, czytał Pismo Święte. Rufin został uświęcony jeszcze za życia, a Franciszek był podobny do Chrystusa.

II

Bernard był bogatym człowiekiem. Zaciekawiony Franciszkiem – innym bogaczem, który pochwalał ubóstwo – zaprosił go na kolację. Tej nocy Bernard się nawrócił. Rano obaj poszli do biskupa. Po mszy trzy razy otwarto Pismo Święte i czytano wskazówki, jak naśladować Jezusa. Sylwester wcześniej sprzedał Franciszkowi kamienie, by zbudować z nich kościół. Upomniał się o wyższą zapłatę. Bernard i Franciszek dali mu pieniądze, jednak Sylwester zawstydził się swoją chciwością i przyłączył do Franciszka i Bernarda.

III

Franciszek oślepł. Szukał Bernarda w lesie, ale ten mu nie odpowiadał. Zdenerwował się, a Bóg go upomniał. Franciszek znalazł Bernarda i nakazał mu, by stąpał po nim, szczególnie po szyi i ustach. Bernard zrobił to, ale poprosił, by Franciszek też upomniał go za pychę.

IV

Ciekawy młodzieniec przychodzi do braci. To ukryty anioł. Eliasz traktuje go z pogardą. Franciszek go gani. Anioł ukazuje się Franciszkowi i Bernardowi.

V-VI

Bernard założył klasztor w Bolonii. Franciszek wybrał go na swojego następcę. Bernard był bardzo mądry i dogłębnie rozumiał Pismo. Doskonale tłumaczy Bożą naukę. Walczył z czartem. Bernard wytrwał w wierze i wzmocnił wiarę.

Dodaj komentarz