Akcja Makbeta rozgrywa się w XI wieku w Szkocji (w jednej ze scen w Anglii). Biorąc pod uwagę źródła historyczne, można przyjąć, że opisane wydarzenia rozpoczynają się około roku 1040. Wtedy to doszło do autentycznego morderstwa króla Dunkana przez jego generała Makbeta. Według Kroniki Szkocji, Anglii i Irlandii, w 1057 roku ginie nikczemny Makbet, zabity przez Malkolma (w sztuce Szekspira oprawcą Makbeta jest Makduf). Z przedstawionych danych wynika, że akcja Makbeta obejmować miałaby aż siedemnaście lat. Trzeba jednak pamiętać, że Szekspir nie trzymał się faktów historycznych, a historycznie autentyczne morderstwo Dunkana uczynił tylko osią dla swojej sztuki.
Zasadniczo akcja dramatu rozgrywa się w Szkocji. W akcie IV przenosi się do Anglii, na dwór króla Edwarda. Historia nie toczy się w jednym miejscu. Wydarzenia dzieją się w obozie bitewnym w Forres, w zamku królewskim w Forres, w zamku Makbeta w Inverness, w zamku Makdufa w Fajf, w pałacu królewskim króla Anglii, w lesie Birnam, na pustej i wrzosowej polanie oraz w jaskini (miejsca spotkań Czarownic), a także na leśnym wiadukcie (gdzie zabity zostaje Banko).
Didaskalia nie dostarczają czytelnikowi wielu informacji dotyczących wyglądu przestrzeni, w której dzieje się akcja. Szekspir informuje tylko, że dana scena odbywa się na zamku, w lesie, na polanie. Brak w utworze jakichkolwiek opisów pomieszczeń oraz wzmianek dotyczących dokładnej pory dnia. Brak też jakichkolwiek aluzji, które pomogłyby w określeniu, ile czasu minęło między zamordowaniem Dunkana a zabiciem Makbeta.
Data powstania: prawdopodobnie 1606 rok.
Data pierwszej publikacji (wystawienia na scenie): 1623 rok.
Epoka: renesans, epoka elżbietańska.
Rodzaj: dramat.
Gatunek: tragedia.
Czas i miejsce akcji: Szkocja/ Anglia, średniowiecze (najprawdopodobniej wiek XI).
Bohaterowie:
Dunkan – król szkocki
Malkolm – książę
Donalbein – książę
Makbet – wódz
Banko – wódz
Makduf – wódz
Lennox – pan szkocki
Rosse – pan szkocki
Menteith – pan szkocki
Angus – pan szkocki
Cainhness –pan szkocki
Fleance – syn Banka
Siward – hrabia Northummberlnad, dowódca wojsk angielskich
Młody Siward – syn Siwarda
Sejton – oficer pod rozkazami Makbeta
Chłopiec – syn Makdufa
Lady Makbet
Lady Makduf
Hekate
Trzy Czarownice
Lekarze
Odźwierny
Starzec
Dama – służąca Lady Makbet
Lordowie, panowie, dowódcy wojsk, żołnierze, zbójcy, słudzy i gońcy
Duch Banka i wiele innych zjawisk
Wątek główny: walka o władzę i wpływ zbrodni na psychikę ludzką
Wątki poboczne: wątek Malkolma, wątek Makdufa