Na czym polega post eucharystyczny?

Jeszcze w XX wieku obowiązywała zasada przyjmowania komunii świętej wyłącznie wtedy, gdy danego dnia nie zjadło się wcześniej żadnego posiłku. Post eucharystyczny polegał właśnie na przystępowaniu do sakramentu komunii tylko na czczo. Jakie zasady dotyczą tego zwyczaju obecnie? Czy post eucharystyczny obowiązuje każdego?

Post eucharystyczny – czym tak naprawdę jest?

Zwyczaj związany z zachowaniem postu eucharystycznego wywodzi się z przekonania, że komunia święta nie może zostać zmieszana z tradycyjnym jedzeniem. Obecnie konkretne zasady można znaleźć precyzyjnie ujęte w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Należy powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed komunią świętą. Dozwolone jest jedynie picie wody oraz branie niezbędnych leków. Z kolei sam czas powinien być liczony nie do momentu pojawienia się w Kościele, a do samej chwili przyjęcia Ciała Chrystusa. Zasada związana z postem eucharystycznym wynika z prawa, a nie wprost z woli Boga. Dlatego złamanie tego prawa stanowionego nie musi być tożsame z popełnieniem czy to grzechu lekkiego, czy też ciężkiego.

Geneza postu eucharystycznego

Zwyczaj powstrzymywania się od spożywania pokarmów przed przystąpieniem do sakramentu eucharystii, wywodzi się już z pierwszych wieków religii chrześcijańskiej. Już w II wieku naszej ery msze święte były odprawiane rano – ze względu na bezwzględny post. Praktyka utrzymała się przez wiele stuleci – została potwierdzona w XVI wieku na Soborze Trydenckim. Dopiero niespełna 100 lat temu papież zdecydował się na zmianę zasad i zezwolił na picie wody, zawężając pojęcie postu eucharystycznego jedynie do powstrzymywania się od spożywania pokarmów. Skrócony został też czas jego trwania. Sobór Trydencki określił, że jeść nie można od godziny 12 w nocy, dnia poprzedniego. Z kolei rok 1953 skrócił czas do trzech godzin przed przystąpieniem do komunii. W kolejnych latach czas postu skrócono do zaledwie godziny zegarowej, a w przypadku osób starszych – do kwadransa. 

Kogo obowiązuje post eucharystyczny?

Post eucharystyczny obowiązuje każdego, kto ma zamiar przyjąć komunię świętą. Wyróżnia się jednak pewne osoby, które są zwolnione z tego obowiązku. Są to przede wszystkim osoby chore i starsze, a z przywileju mogą korzystać też ich opiekunowie. Zasada jest też złagodzona w przypadku kapłanów, którzy danego dnia sprawują więcej niż jedną eucharystię. 

Dzięki postowi eucharystycznemu możliwe jest pełniejsze przygotowanie się do komunii. Jest to okazja do refleksji, która towarzyszy oczekiwaniu na przyjście Jezusa – odmówienie sobie przyjemności ma być wyrazem pragnienia bliskości z Bogiem. 

źródło: cudaboze.pl

fot: lininha_bs / Pixabay

Dodaj komentarz