Odyseja – motywy literackie

„Odyseja”, której autorstwo przypisuje się Homerowi, jest kontynuacją historii wojny trojańskiej, opisanej w „Iliadzie”. Odyseusz wraca po dekadzie walk do Itaki, którą władał. Po drodze spotyka go wiele przygód, które przedłużają jego podróż. W efekcie wraca do domu dopiero dziesięć lat po zakończeniu wojny pod Troją. Ze względu na epicki charakter utworu, zawiera on wiele wartościowych motywów literackich.

Motyw podróży

Najistotniejszym motywem eposu jest podróż, w której przebywa Odyseusz  wraz ze swoimi żeglarzami przez większość akcji utworu. Początkowo przez burzę przy przylądku Malea odłączyli się od reszty statków powracających do Achai i trafili na wyspie Lotofagów. Wiązało się to z niebezpieczeństwem, ponieważ kwiaty, którymi się żywili, prowadzą do utraty pamięci. W efekcie traci on część załogi. Drugim jego punktem jest wyspa cyklopów, którzy chcą zabić żeglarzy. Udaje im się uciec pod skórami baranów, Odys decyduje się jednak na zuchwały czyn przez zranienie w jedyne oko Polifema. Rzuca on klątwę, przez co ich podróż trwa jeszcze dłużej, a ich statek zostaje rozbity. Później trafił na wyspę Eola, króla wiatrów, który zawiązują złe wiatry. Niestety jego załoga decyduje się na rozwiązanie worka, przez co lądują na wyspie ludożerców. Kolejnym etapem podróży jest pobyt na wyspie Kirke, gdzie żeglarze zostają przemienieni w świnie, a sam Odyseusz uwięziony na siedem lat. Dopiero po interwencji Zeusa udaje mu się wydostać. Trafia do Hadesu, gdzie dowiaduje się, że jego żona dalej jest mu wierna. Później spotykają oni syreny, których śpiew omamia towarzyszy podróży, przez co wpadają oni do morza. Gdy przepływają w cieśninie między potworami, przez co jego błędna decyzja prowadzi do śmierci jego załogi. Dopiero na wyspie Feaków odnajduje pomoc, która pozwala mu dostać się do ukochanej ojczyzny.

Równolegle na poszukiwania ojca wyrusza Telemach, który jest zdeterminowany, by odnaleźć ojca. Prosi o pomoc Atenę, która udziela mu wskazówek, a gdy Odys powraca do Itaki, nakazuje mu także wrócić do domu. 

Metaforycznie, podróż Odyseusza pokazuje życie oraz trudności z niego wynikające. Mimo przeciwności dąży on do powrotu do domu. 

Dodaj komentarz

x