Różne postawy ludzi wobec własnych błędów. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów.

Życie nie jest jednak czarno-białe, pojawia się wielu ludzi, których ciężko ocenić jednoznacznie. Takim bohaterem byłby zapewne Rodion Raskolnikow z powieści psychologicznej pozytywistycznego rosyjskiego pisarza, Fiodora Dostojewskiego. W „Zbrodni i karze” prezentuje umysł przyszłego mordercy, który jednak zmienia swoje nastawienie w obliczu popełnionej zbrodni. Początkowo umie usprawiedliwić swoje działania, jednak powoli popada w szaleństwo. Zaczyna chorować również fizycznie. Przez swoje dziwne zachowanie staje się podejrzanym. Boi się udowodnienia mu winy, przez co unika wszelkich kontaktów z policją. Dopiero gdy Sonia przekonuje go do pójścia na policję, czuje ulgę. Przyznaje się do zabicia lichwiarki Lizawiety oraz jej siostry, Aldony. Początkowo jego zachowanie jest niemoralne, jednak rozumie błąd i odbywa wieloletni wyrok na Syberii. 

Błędy zdarzają się każdemu. Czasami w przypływie chwili robimy rzeczy, na które normalnie nigdy byśmy się nie zdecydowali. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze jest zdawanie sobie z nich sprawy i przyznanie się do błędu. Nie każdy jednak postępuje w ten sposób, co również trzeba wiedzieć, aby nie podchodzić do ludzi ze zbyt dużą dozą zaufania. Stąd ukazywanie w literaturze różnych postaw, które mogą skłonić czytelnika do refleksji, w jaki sposób sam się zachowuje i jak chciałby postępować. 

Dodaj komentarz