Zemsta – motywy literackie

Papkinowi podoba się Klara, jednak bez wzajemności. Mężczyzna obiecuje jej złote góry, na co przymyka ona oko. Drwi z jego zalotów, prosząc o krokodyla. On nie zauważa jednak ironii w jej słowach i na poważnie zastanawia się, w jaki sposób mógłby takie zwierzę złapać i dostarczyć wybrance serca.

Wspomniana zostaje również relacja z czasów nauki Wacława w mieście. Udawał on wtedy kogoś innego, syna księcia Radosława. Miał romans z Podstoliną, która mimo upływu czasu pała do niego sympatią. Dlatego bez wahania decyduje się podpisać kontrakt ślubny z Rejentem.

Motyw muru

Nie jest to jedynie granica fizyczna między posiadłościami sąsiadów, a także mentalna. Jest to symbol ich małostkowości i upartości. Żaden z nich nie chce ustąpić, mimo że przyczyna konfliktu wydaje się trywialna. Konflikt przez to cały czas narasta, a mało brakuje do eskalacji konfliktu w postaci pojedynku, który mógłby skończyć się tragicznie. Mur jest tu także przeszkodą stojącą na drodze do szczęścia młodych, którzy chcą także pojednania rodzin. 

Dodaj komentarz