Strepsjades i Fejdippides to główni bohaterowie komedii „Chmury” autorstwa Arystofanesa, która została napisana w V wieku p.n.e. Mężczyźni są obywatelami Aten, Strepsjades to ojciec, a Fejdippides syn. Dzięki obu postaciom, autor próbował opisać greckie społeczeństwo i jego przywary.
Strepsjades to starszy, mądry, dojrzały mężczyzna. Reprezentuje on starsze pokolenie Ateńczyków. Jego losy rozpoczynają się w momencie, kiedy zastanawia się, w jaki sposób pozbyć się długów, które zaciągnął jego syn, Fejdippides. Sytuacja finansowa jest trudna dla starszego mężczyzny, jednak nie poddaje się on i dalej poszukuje rozwiązania problemów. Nie ma jednak zamiaru spłacać zobowiązań w sposób uczciwy, a planuje pozbyć się długów, by nie stracić na nich ani grosza. Sposoby, które wymyśla nie są zbyt uczciwe.
Strepsjades udaje się więc na nauki do Sokratesa, ponieważ wierzy, że dzięki nauczycielowi uda mu się stać mądrzejszym i wymyślić odpowiedni plan działania. Jednak Strepsjades nie jest zbyt pojętny, a nauka idzie mu ciężko. Okazuje się, że bardzo łatwo nim manipulować, ślepo wierzy w cokolwiek, co powie osoba, która ma autorytet w jego oczach. Uwierzy nawet w kłamstwo, jeśli wypowie je odpowiedni człowiek. Uważa, że Sokrates jest niesamowicie inteligentnym człowiekiem, dlatego wysyła do szkoły swojego syna, Fejdippidesa.
Młodszy z bohaterów reprezentuje młodych Ateńczyków, którzy nie liczyli się z żadnymi normami obyczajowymi, kulturą czy rozsądkiem. Lekką ręką zapożyczał się u innych osób, by móc imprezować i brać udział w wyścigach konnych. Beztrosko podchodził do życia, nie myśląc o konsekwencjach. Kiedy przyszedł czas na spłatę długów, Fejdippides zaparł się i nie chciał spłacić sam swoich zobowiązań. Ojciec wysyła go więc do szkoły, by tam nauczył się sztuki wysławiania. Dzięki niej będzie w stanie przekonać sąd o niewinności ojca, a dług zostanie umorzony. Jednak młody Ateńczyk nie chce brać odpowiedzialności za swoje błędy i nie godzi się na pójście do szkoły, uważając, że to upokarzające.
Strepsajdes korzysta ze swojej wiedzy zdobytej w szkole i namawia syna, by ten poszedł do szkoły. Fejdipiddes okazuje się być zdolnym uczniem, jednak wiedza sprawia, że staje się jeszcze bardziej zły i zepsuty. Uczy się sztuki wysławiania i filozofii, z czego później robi użytek, krzywdząc innych. Broni ojca i siebie przed sądem, co utwierdza go w przekonaniu, że jest zdolny do wszystkiego, dzięki posiadanej wiedzy. Mając przewagę intelektualną nad ojcem, bije go i wmawia mu, że ma do tego prawo. Fejdippides uważa, że osoby starsze i dzieci powinny być traktowane równo i karane, kiedy nie zachowują się w sposób odpowiedni. Fejdippides uderzył ojca, ponieważ ten miał inne zdanie na temat literatury.
Obaj bohaterowie są do siebie dość podobni. Nie chcą brać odpowiedzialności za swoje błędy, kombinują, jak wyjść z długu, by nie stracić na nim żadnych pieniędzy, ponieważ nie chcą go spłacić uczciwie. Nie kierują się logiką czy prawem, a szukają najprostszej ścieżki do rozwiązania problemu. Obaj Ateńczycy są łatwowierni i można nimi manipulować. Są w stanie zrobić wszystko, jeśli obieca im się coś korzystnego dla nich. Strepsjades, który wysłał syna do szkoły, by ten obronił go przed sądem i w ten sposób umorzył dług, ponosi konsekwencje tej decyzji. Fejdippides staje się dużo mądrzejszy od ojca i zaczyna wiedzę wykorzystywać przeciwko starszemu mężczyźnie. To kara za to, że Strepsjades próbował rozwiązać swój problem w nieuczciwy sposób, zamiast pokornie spłacić długi syna.