Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Na dom w Czarnolesie

Na dom w Czarnolesie

Tytuł fraszki wprowadza kontekst z biografii Jana Kochanowskiego. Poeta po zakończeniu kariery dworzanina osiadł na wsi, w Czarnolesie, gdzie poświęcił się twórczości literackiej i rodzinie.

Można by spodziewać się, że tematem utworu będzie dom autora Pieśni (Na dom w Czarnolesie oznacza tle co „o domu w Czarnolesie”), jednak dzieje się inaczej: jest on modlitwą, zaś rodzinna posiadłość jawi się tu jako synonim wartości wyznawanych przez podmiot liryczny, tożsamy z Kochanowskim. 

 
Osoba mówiąca zwraca się do Boga, wyrażając swoją wdzięczność za otrzymane dary i prosząc o błogosławieństwo na dalsze życie:
 
Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje;
Raczysz bogosławieństwo dać do końca swoje.
 

Zdarzenie oznacza dar, a bogosławieństwo jest dawną formą słowa „błogosławieństwo”. Podmiot liryczny dziękuje Stwórcy za owoce swojej pracy – pod nimi z pewnością skrywa się także twórczość literacka.
 
Marmurowe pałace, w których ściany ozdabia się tkaniną przetykaną złotem, są znakiem wielkiego świata i aluzją do kariery dworskiej Jana z Czarnolasu. Poeta zdecydowanie odżegnuje się od życia ponad stan – wystarcza mu skromny dom na wsi i rodzina. Jednocześnie podkreśla swoją odmienność na tle ogółu: to, co daje mu szczęście, może nie zaspokoić innych – jednak możliwość nie jest poddana krytyce:
 
 
 
Inszy niechaj pałace marmórowe mają,
I szczerym złotogłowiem ściany obijają.
 
W ten sposób podmiot liryczny zaznacza swoją wyższość nad ogółem ludzi. Słowo „marmór” to archaiczna forma wyrazu „marmur” – stąd przymiotnik marmórowy
 
1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Zgadzam się z butterfly. Kochanowski trochę dziwnie pisał np. marmÓrowy XD. OPRACOWANIE JEST PRZYDATNE ALE NIE JEST NAPISANA CAŁA FRASZKA :(( Ale tak to nawet spoko.

23.11.2016 r., IP: 46.76.125.53 NIE WAŻNE!!!

Super wyjasnienie. Dzieki :)

14.03.2016 r., IP: 78.8.140.12 Anna J

Opracowanie bardzo dobre, zrozumiałe, podkreślone najważniejsze informacje. Naprawdę przydatne!

02.04.2015 r., IP: 185.28.250.1 heho

Moja opinia jest bardzo dobra opracowania przydatne ;) :-)

19.05.2014 r., IP: 83.29.108.209 lol

Wszystki co powinno sie wiedziec o fraszce, jest tu zawarte. Moze troche zbyt obszernie opisane ale najwazniejsze informacje sa wytluszczone na czarno. pozdrawiam.

10.03.2014 r., IP: 83.20.9.28 butterfly

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW