opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Na dom w Czarnolesie interpretacja

Tytuł fraszki wprowadza kontekst z biografii Jana Kochanowskiego. Poeta po zakończeniu kariery dworzanina osiadł na wsi, w Czarnolesie, gdzie poświęcił się twórczości literackiej i rodzinie.

Można by spodziewać się, że tematem utworu będzie dom autora Pieśni (Na dom w Czarnolesie oznacza tle co „o domu w Czarnolesie”), jednak dzieje się inaczej: jest on modlitwą, zaś rodzinna posiadłość jawi się tu jako synonim wartości wyznawanych przez podmiot liryczny, tożsamy z Kochanowskim.

Osoba mówiąca zwraca się do Boga, wyrażając swoją wdzięczność za otrzymane dary i prosząc o błogosławieństwo na dalsze życie:
 
Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje;
Raczysz bogosławieństwo dać do końca swoje.
 

 

Zdarzenie oznacza dar, a bogosławieństwo jest dawną formą słowa „błogosławieństwo”. Podmiot liryczny dziękuje Stwórcy za owoce swojej pracy – pod nimi z pewnością skrywa się także twórczość literacka.
 
Marmurowe pałace, w których ściany ozdabia się tkaniną przetykaną złotem, są znakiem wielkiego świata i aluzją do kariery dworskiej Jana z Czarnolasu. Poeta zdecydowanie odżegnuje się od życia ponad stan – wystarcza mu skromny dom na wsi i rodzina. Jednocześnie podkreśla swoją odmienność na tle ogółu: to, co daje mu szczęście, może nie zaspokoić innych – jednak możliwość nie jest poddana krytyce:
 
Inszy niechaj pałace marmórowe mają,
I szczerym złotogłowiem ściany obijają.
 
W ten sposób podmiot liryczny zaznacza swoją wyższość nad ogółem ludzi. Słowo „marmór” to archaiczna forma wyrazu „marmur” – stąd przymiotnik marmórowy
 
Poeta prosi Boga o zdrowie, zdolność do zachowania czystego sumienia, dostatek, życzliwość ludzi, znośne obyczaje i spokojną starość:
 
Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gnieździe ojczystym,
A Ty mię zdrowiem opatrz i sumnieniem czystym,
Pożywieniem ućciwym, ludzką życzliwością,
Obyczajami znośnymi i nieprzykrą starością.
 
W powyższym wyliczeniu znajduje się także miejsce na zaakcentowanie przywiązania do ojczyzny.
 
Podmiot liryczny nie wypowiada się w formie błagalnej, lecz dziękuje Bogu za posiadane dobra i prosi, by dane mu było je zachować. Wierzy, że jego prośby zostaną wysłuchane. Modląc się do Stwórcy, mówi o tym, co jest dla niego ważne, pośrednio odwołując się do pojęć wywiedzionych z filozofii antyku, takich jak cnota czy umiar, charakterystycznych dla stoicyzmu. Łączy je jednak z religią chrześcijańską, podkreślając znaczenie czystego sumienia.
 
Utwór tworzy wiersz stychiczny (bez podziału na strofy), trzynastozgłoskowiec o rymach parzystych (aabb), dokładnych, żeńskich. Forma ta nadaje fraszce spokojny rytm, współgrający z dominującą w utworze atmosferą spokoju.
 
Autor opracowania: Aleksandra Smusz
Dodaj swoją opinię:

Zgadzam się z butterfly. Kochanowski trochę dziwnie pisał np. marmÓrowy XD. OPRACOWANIE JEST PRZYDATNE ALE NIE JEST NAPISANA CAŁA FRASZKA :(( Ale tak to nawet spoko.

23.11.2016 r. NIE WAŻNE!!!

Super wyjasnienie. Dzieki :)

14.03.2016 r. Anna J

Opracowanie bardzo dobre, zrozumiałe, podkreślone najważniejsze informacje. Naprawdę przydatne!

02.04.2015 r. heho

Moja opinia jest bardzo dobra opracowania przydatne ;) :-)

19.05.2014 r. lol

Wszystki co powinno sie wiedziec o fraszce, jest tu zawarte. Moze troche zbyt obszernie opisane ale najwazniejsze informacje sa wytluszczone na czarno. pozdrawiam.

10.03.2014 r. butterfly

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności