Jak przygotować się do matury z polskiego?

Matura z języka polskiego wielu uczniom wydaje się trudna – nic dziwnego, w końcu nie zawsze łatwym zadaniem jest dopasowanie swoich odpowiedzi do klucza, a samo napisanie dobrego wypracowania w krótkim czasie i w sporym stresie może być kłopotliwe. Jak zatem dobrze przygotować się do zdawania tego przedmiotu na egzaminie dojrzałości? Przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które warto wcielić w życie!

Co musisz opanować, by dobrze zdać maturę z języka polskiego?

Język polski to nie samo poprawne pisanie czy czytanie, ale też umiejętność wyrażania własnych myśli i znajomość literatury omawianej podczas lekcji. Z pewnością wiesz, jak obszerne potrafią być podręczniki z tego przedmiotu, jednak to właśnie w takich jak np. „Ponad słowami” zawarto niezbędną na maturze wiedzę. Obejmuje ona:

  • lektury obowiązkowe – bez ich znajomości zdanie egzaminu może być niewykonalne, nawet jeśli uda Ci się coś napisać na podstawie podanego fragmentu,
  • epoki literackie – przypomnij sobie ramy czasowe, przedstawicieli epok, filozofie, główne założenia i charakterystyczne dzieła,
  • wiedzę o języku – powtórz sobie takie zagadnienia, jak związki frazeologiczne, składnia, fonetyka, funkcje języka, słownictwo, stylizacja językowa, zapożyczenia, słowotwórstwo,
  • czytanie ze zrozumieniem – w tego typu zadaniach pojawią się pytania dotyczące gramatyki opisowej i zagadnień z nauki o języku.

Konieczne jest też nauczenie się pisania dobrych rozprawek. Z pewnością nie raz na lekcjach polskiego były Ci zadawane wypracowania, rozprawki i inne formy pisemne. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza.

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu maturalnego z języka polskiego?

Wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego jest kluczowy dla procesu rekrutacji na studia, szczególnie dla kandydatów na kierunki humanistyczne, takie jak filologia polska, historia, dziennikarstwo czy filmoznawstwo. Dlatego też warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na solidne przygotowanie się do tego przedmiotu, jeśli i Ty planujesz pójść na wyżej wymienione studia. 

Pamiętaj, że matura z języka polskiego jest wymagana również dla tych, którzy planują kierunki niehumanistyczne – muszą uzyskać z niej co najmniej 30% punktów, aby otrzymać świadectwo maturalne.

Samodzielne przygotowanie się zarówno do matury podstawowej, jak rozszerzonej wymaga sporo samozaparcia i wielu godzin regularnej nauki. Warto zatem zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub skorzystać z korepetycji. Dzięki temu dowiesz się, na co zwracać uwagę i na czym się skupić.

Praktyczne wskazówki jak zdać maturę z polskiego na 100%

  • Zaczynaj wcześnie – regularna nauka to podstawa sukcesu. Czytaj lektury na bieżąco i na bieżąco powtarzaj materiał omawiany na lekcjach. Ponadto dobrze sporządzone notatki ułatwią naukę.
  • Ćwicz, pisząc przykładowe matury – trening czyni mistrza, a więc trenuj z arkuszami przykładowych matur. Dzięki temu zapoznasz się ze schematem egzaminu i nie zostaniesz zaskoczony.
  • Organizuj wiedzę na swój sposób – przygotowując się do matury ustnej, warto skupić się na motywach i kontekstach literackich. Możesz stworzyć plansze z motywami i tytułami dzieł, w których one występują i uzupełniać je na bieżąco.
  • Zanurz się w kulturze – na egzaminie ustnym często oceniana jest znajomość różnorodnych tekstów kultury. Im więcej przeczytasz i zobaczysz, tym większe masz szanse na poprawne odpowiedzi.
  • Dbaj o swoje dobre samopoczucie – wystarczająca ilość snu, zdrowe jedzenie i odpowiednie nawodnienie to podstawa dobrego samopoczucia. Pozytywne nastawienie i wiara w swoje umiejętności zminimalizują uczucie stresu.

Co jeszcze warto zrobić, by dobrze się przygotować do egzaminu dojrzałości? Ustal dni w tygodniu, które będziesz poświęcać na naukę do matury z języka polskiego. Regularność w tym wypadku to klucz i szybko zobaczysz efekty. Wypisz tematy, z których czujesz się najlepiej, jak i te, które wymagają z Twojej strony więcej pracy. To sprawi, że poczujesz się pewniej, zredukujesz stres i szybko podciągniesz pewne braki. 

Dodaj komentarz