opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
Sofokles - najważniejsze informacje o autorze
Sofokles (ur. ok. 496 r. p.n.e. w Kolonos, zm. w 406 r. p.n.e. w Atenach) – uważany za największego, obok Ajschylosa i Eurypidesa, tragika starożytnej Grecji; polityk, dowódca wojskowy i kapłan. Był jednym z najbardziej szanowanych obywateli ateńskich, czczony jako wybitna osobowość z... (pozostało znaków: 2207)
Antygona - informacje wstępne o utworze
Czas i miejsce powstania: tragedia była wystawiana w latach 442-440 p.n.e. w Atenach. Epoka: starożytność. Rodzaj: dramat. Gatunek: tragedia klasyczna. Czas i miejsce akcji: starożytność, czasy mitu o Labdakidach, akcja trwa jeden dzień i rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach... (pozostało znaków: 374)
Antygona - czas i miejsce akcji
Antygona jest dziełem inspirowanym historią rodu Labdakidów, która należy do mitów genealogicznych, czyli wyjaśniających pochodzenie i losy władców. Co istotne, czas i miejsce akcji tragedii odnoszą się do przestrzeni mitycznej, a nie historycznej. Czas akcji obejmuje... (pozostało znaków: 694)
Mit o Labdakidach i jego wykorzystanie w Antygonie
Historia rodu Labdakidów należy do mitów tebańskich i stanowiła inspirację dla Sofoklesa do napisania Antygony. Lajos, król Teb i syn Labdaka, usłyszał w wyroczni delfickiej przepowiednię. Według Pytii miał on umrzeć z ręki własnego syna, który następnie ożeni się ze sw... (pozostało znaków: 3606)
Antygona - plan wydarzeń
1. Antygona informuje Ismenę o zakazie Kreona dotyczącym grzebania ciała Polinejkesa. 2. Antygona mimo sprzeciwu Ismeny podejmuje decyzję o pogrzebaniu zwłok brata. 3. Chór wyjawia przyczyny bratobójczej walki. 4. Chór zapowiada wejście Kreona.   5. Mowa Kreona... (pozostało znaków: 1021)
Antygona - streszczenie
Streszczenie krótkie Antygona w rozmowie ze swoją siostrą Ismeną mówi o zakazie Kreona dotyczacym grzebania zwłok ich brata Polinejkesa, który poległ w bratobójczej walce z Eteoklesem. Prosi ją o pomoc i wyrażenie sprzeciwu wobec krzywdzącego prawa, ale ta decyduje si... (pozostało znaków: 16241)
Antygona - charakterystyka bohaterki
- Tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa, córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa; - z dumą i stanowczością sprzeciwia się rozkazowi Kreona, wykazując się niezwykłą odwagą, poczuciem obowiązku wynikającym z praktyk religijnych oraz siostrzaną miłością; - nie zważa... (pozostało znaków: 2473)
Kreon - charakterystyka bohatera
- Prawowity władca Teb; brat Jokasty, ojciec Hajmona i szwagier Edypa, po śmierci którego legalnie przejął tron; - przyszło mu sprawować władzę w trudnym dla państwa momencie: po odparciu wojsk nieprzyjaciela i zakończeniu wojny; - jego celem jest wprowadzenie ładu, praworządności, spra... (pozostało znaków: 1954)
Ismena - charakterystyka bohaterki
- Siostra Antygony, Polinejkesa i Eteoklesa; - choć rozpacza nad śmiercią swych braci, postanawia respektować zakaz Kreona – uważa, że jest za słaba, by przeciwstawić się władcy. Twierdzi, że (…) ulegać silniejszym należy, Tych słuchać, nawet i sroższych rozkazów. - łam... (pozostało znaków: 763)
Hajmon - charakterystyka bohatera
- Najmłodszy z synów Kreona, jedyny żyjący; narzeczony Antygony; - kocha ojca, wobec którego stara się być posłuszny, i Antygonę, którą usiłuje ocalić, prosząc ojca o darowanie jej kary; - zwraca się do Kreona z ogromnym szacunkiem, wyraża swoją lojalność, posłuszeństwo i... (pozostało znaków: 841)
Eurydyka - charakterystyka bohaterki
- Żona Kreona i matka Hajmona; pojawia się pod koniec akcji tragedii; - jest zrozpaczona wiadomościami, które przynosi posłaniec. Przychodzi, by wysłuchać jego sprawozdania – pełna obaw o życie syna. Gdy potwierdza się informacja o śmierci Antygony i Hajmona, wybiega z pałacu; - o... (pozostało znaków: 445)
Tyrezjasz - charakterystyka bohatera
- Niewidomy wróżbita; - ma dar przepowiadania przyszłości. Od dawna służy władcom Teb radą, pomagając im wyjść z różnych opresji; - cieszy się zaufaniem i szacunkiem Kreona, który liczy się z jego zdaniem; - otwarcie mówi królowi, że ten podjął błędną decyz... (pozostało znaków: 771)
Antygona - najważniejsze cytaty
Ismena do Antygony o łamaniu praw ludzkich: Posłuszną będę władcom tego świata, Bo próżny opór urąga rozwadze. Chór o bratobójstwie: Nie błyszczy żaden chwały łup, Gdzie brat na brata podniósł ramię, Tam obok trupa poległ trup.   Kreon o natu... (pozostało znaków: 2061)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności