Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Starożytność » Sofokles » Antygona
Sofokles - najważniejsze informacje o autorze
Sofokles (ur. ok. 496 r. p.n.e. w Kolonos, zm. w 406 r. p.n.e. w Atenach) – uważany za największego, obok Ajschylosa i Eurypidesa, tragika starożytnej Grecji; polityk, dowódca wojskowy i kapłan. Był jednym z najbardziej szanowanych obywateli ateńskich, czczony jako wybitna osobowość za... (pozostało znaków: 2204)
Antygona - informacje wstępne o utworze
Czas i miejsce powstania: tragedia była wystawiana w latach 442-440 p.n.e. w Atenach. Epoka: starożytność. Rodzaj: dramat. Gatunek: tragedia klasyczna. Czas i miejsce akcji: starożytność, czasy mitu o Labdakidach, akcja trwa jeden dzień i rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach. Boh... (pozostało znaków: 353)
Czas i miejsce akcji
Antygona jest dziełem inspirowanym historią rodu Labdakidów, która należy do mitów genealogicznych, czyli wyjaśniających pochodzenie i losy władców. Co istotne, czas i miejsce akcji tragedii odnoszą się do przestrzeni mitycznej, a nie historycznej. Czas akcji obejmuje j... (pozostało znaków: 696)
Rozwój teatru w starożytnej Grecji
Źródłem teatru greckiego są tradycyjne obrzędy religijne, zwłaszcza związane z obchodami ku cz Podczas tych uroczystości organizowano pochody chóru, któremu z czasem zaczął przewodzić koryfeusz, człowiek intonujący dytyramb – pieśń pochwalną ku czci Dionizosa. To właśnie... (pozostało znaków: 1559)
Cechy tragedii klasycznej
Tragedie klasyczne skonstruowane były według ściśle określonych reguł. Arystoteles szczegółowo opisuje w Poetyce, e z IV w. p.n.e., w którym przedstawia zasady obowiązujące w poszczególnych gatunkach literackich. Ośrodek akcji tragedii stanowi konflikt tragiczny, wynikający ze... (pozostało znaków: 3123)
Jak wyglądał teatr w starożytnej Grecji
Pierwsze greckie sztuki odgrywano na agorze, czyli głównym placu miejskim, na którym wznoszono prowizoryczne drewniane konstrukcje. Prawdopodobnie w wyniku częstego ich załamywania się i śmierci wielu osób około 499-490 r. p.n.e. zdecydowano o przeniesieniu widowisk teatralnych... (pozostało znaków: 1514)
Mit o Labdakidach i jego wykorzystanie w Antygonie
Historia rodu Labdakidów należy do mitów tebańskich i stanowiła inspirację dla Sofoklesa do napisania Antygony. Lajos, król Teb i syn Labdaka, usłyszał w wyroczni delfickiej przepowiednię. Według Pytii miał on umrzeć z ręki własnego syna, który następnie ożeni się ze swo... (pozostało znaków: 3608)
Plan wydarzeń
1. Antygona informuje Ismenę o zakazie Kreona dotyczącym grzebania ciała Polinejkesa. 2. Antygona mimo sprzeciwu Ismeny podejmuje decyzję o pogrzebaniu zwłok brata. 3. Chór wyjawia przyczyny bratobójczej walki. 4. Chór zapowiada wejście Kreona. 5. Mowa Kreona do tebańskich st... (pozostało znaków: 1006)
Streszczenie krótkie
Antygona w rozmowie ze swoją siostrą Ismeną mówi o zakazie Kreona dotyczacym grzebania zwłok ich brata Polinejkesa, który poległ w bratobójczej walce z Eteoklesem. Prosi ją o pomoc i wyrażenie sprzeciwu wobec krzywdzącego prawa, ale ta decyduje się być posłuszna władcy, do czeg... (pozostało znaków: 4057)
Streszczenie szczegółowe
Akcja tragedii ma miejsce przed pałacem królewskim w Tebach. Rzecz rozpoczyna się o świcie, tuż po odejściu wojsk nieprzyjaciela od bram miasta. PROLOGOS Antygona rozmawia ze swoją siostrą Ismeną. Ubolewa nad tragicznym losem rodu Labdakidów i informuje interlokutorkę o zakazie Kreon... (pozostało znaków: 11532)
Antygona - charakterystyka bohaterki
- Tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa, córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa; - z dumą i stanowczością sprzeciwia się rozkazowi Kreona, wykazując się niezwykłą odwagą, poczuciem obowiązku wynikającym z praktyk religijnych oraz siostrzaną miłością; - nie zważa na k... (pozostało znaków: 2449)
Kreon - charakterystyka bohatera
- Prawowity władca Teb; brat Jokasty, ojciec Hajmona i szwagier Edypa, po śmierci którego legalnie przejął tron; - przyszło mu sprawować władzę w trudnym dla państwa momencie: po odparciu wojsk nieprzyjaciela i zakończeniu wojny; - jego celem jest wprowadzenie ładu, praworządności, sprawied... (pozostało znaków: 1953)
Ismena - charakterystyka bohaterki
- Siostra Antygony, Polinejkesa i Eteoklesa; - choć rozpacza nad śmiercią swych braci, postanawia respektować zakaz Kreona – uważa, że jest za słaba, by przeciwstawić się władcy. Twierdzi, że (…) ulegać silniejszym należy, Tych słuchać, nawet i sroższych rozkazów. - łamanie zak... (pozostało znaków: 738)
Hajmon - charakterystyka bohatera
- Najmłodszy z synów Kreona, jedyny żyjący; narzeczony Antygony; - kocha ojca, wobec którego stara się być posłuszny, i Antygonę, którą usiłuje ocalić, prosząc ojca o darowanie jej kary; - zwraca się do Kreona z ogromnym szacunkiem, wyraża swoją lojalność, posłuszeństwo i miło... (pozostało znaków: 836)
Eurydyka - charakterystyka bohaterki
- Żona Kreona i matka Hajmona; pojawia się pod koniec akcji tragedii; - jest zrozpaczona wiadomościami, które przynosi posłaniec. Przychodzi, by wysłuchać jego sprawozdania – pełna obaw o życie syna. Gdy potwierdza się informacja o śmierci Antygony i Hajmona, wybiega z pałacu; - o je... (pozostało znaków: 457)
Tyrezjasz - charakterystyka bohatera
- Niewidomy wróżbita; - ma dar przepowiadania przyszłości. Od dawna służy władcom Teb radą, pomagając im wyjść z różnych opresji; - cieszy się zaufaniem i szacunkiem Kreona, który liczy się z jego zdaniem; - otwarcie mówi królowi, że ten podjął błędną decyzję. Je... (pozostało znaków: 756)
Rola chóru w Antygonie
Rolą chóru oraz jego przewodnika jest uzupełnianie, komentowanie i wyjaśnianie następujących po sobie perypetii, a także ocenianie postępowania bohaterów. Ponadto w Antygonie przodownik prowadzi dialog z Kreonem. Chór starców składa się z sędziwych, doświadczonych życio... (pozostało znaków: 1744)
Antygona i Kreon - konflikt sprzecznych racji
Konflikt Antygony i Kreona oparty jest na antytezach: prawo boskie – prawo ludzkie; jednostka – państwo; serce – rozum.   Reprezentowane przez oboje bohaterów postawy i wartości są nie do pogodzenia. Spór dotyczy kwestii pochówku Polinejkesa. Antygona w... (pozostało znaków: 1688)
Cechy tragedii klasycznej na przykładzie Antygony
Antygona jest tragedią klasyczną, o czym świadczą następujące cechy:   - klasyczna budowa: prologos (wprowadzająca w akcję rozmowa Antygony z Ismeną), parodos (pierwsze wejście chóru), epejsodia i stasimony, exodos (nieuchronna katastrofa, rozwiązanie akcji, zejście chóru). -... (pozostało znaków: 1205)
Najważniejsze cytaty
Ismena do Antygony o łamaniu praw ludzkich: Posłuszną będę władcom tego świata, Bo próżny opór urąga rozwadze.   Chór o bratobójstwie:   Nie błyszczy żaden chwały łup, Gdzie brat na brata podniósł ramię, Tam obok trupa poległ trup.   Kreon o natur... (pozostało znaków: 2123)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW