Napisz rozprawkę w której rozważysz na czym polegała przyjaźń wybranych bohaterów. Odwołaj się do lektury Mały Książę i innej obowiązkowej lektury

Pięknym przykładem przyjaźni jest również relacja, jaka wiąże Wokulskiego i Rzeckiego – bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa. Mimo różnicy wieku, panowie doskonale się dogadywali ze sobą i wspierali, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Ich relacja trwała przez długie lata, a rozpoczęła się, gdy Wokulski pracował u Hopfera. Młody chłopak był ambitniejszy, więc Rzecki postanowił pomóc mu zdobyć nowe mieszkanie i załatwił pracę u Minclów. Przyjaciele zamieszkali razem, a gdy Wokulski postanowił wyruszyć na powstanie styczniowe, Rzecki go wspierał.

Wokulski mógł liczyć na przyjaciela również po powrocie z powstania. Rzecki pomógł mu odzyskać pracę u Minclów, a później towarzyszył w ślubie z Małgorzatą i po jej śmierci. Ignacy robił wszystko, by przyjaciel nie załamał się po stracie małżonki i wyciągał go do różnych miejsc kultury, by Wokulski nie zadręczał się smutnymi myślami. W ten sposób Stanisław poznał Izabelę Łęcką.

Bez względu na to, gdzie przebywał Wokulski, panowie pisali do siebie długie i pełne ciepła listy. Nie zapominali o sobie i nadal wspólnie podejmowali decyzje, wspierając się wzajemnie. To Rzecki przejął sklep po Wokulskim, kiedy ten wyjechał za granicę. Stanisław wiedział, że Ignacy będzie najlepszą osobą do zarządzania sklepem. Ufał mu w pełni do tego stopnia, że nawet nie sprawdzał rachunków, wiedząc, że przyjaciel go nie oszuka.

Dodaj komentarz