Opowieść wigilijna – motywy literackie

Motyw samotności

Ebenezer, czego czytelnik dowiaduje się od pierwszego ducha, od dziecka spędzał większość czasu samotnie. Nikt go nie lubił, nie przejmował się nim. Jedynie jego siostra okazywała mu sympatię. Miał narzeczoną, jednak kobieta zerwała zaręczyny, gdy zmienił się po rozwoju kariery. Cały czas jest sam, co dodatkowo rozwija jego skąpstwo i nieczułość na innych. 

Śmierć Marleya całkowicie zamyka go na społeczeństwo. Nie rozmawia już prawie z nikim, jest obojętny wobec świata. Cierpi, choć ciężko mu to przyznać przed samym sobą. Dopiero zauważenie, jak bardzo nikt nie będzie o nim pamiętał, jeśli dalej będzie prowadził takie życie, pozwala mu na zmianę nastawienia. 

Motyw miasta

Londyn, miejsce akcji „Opowieści wigilijnej” Dickens przedstawia krytycznie. Zachowanie i stosunek Scrooge’a do innych ludzi stanowi pewną miniaturę wszystkich relacji mieszkańców stolicy Wielkiej Brytanii. Wszyscy są małomówni, zapatrzeni w siebie, obojętni na los reszty. Tylko w okresie bożonarodzeniowym, miasto stawało się przyjaźniejsze. Atmosfera świąt pozwalała ludziom na odkrycie w sobie pierwiastka dobra.

Możliwe także, że Londyn przez cały czas jest miejscem nie aż tak nieprzyjaznym, jak pokazuje je autor, jednak patrząc przez pryzmat doświadczeń Ebenezera, faktycznie takie się wydawało. 

Dodaj komentarz

x