Praca jako pasja człowieka. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Jest wiele przysłów na temat pracy, które podkreślają jej wartość w życiu człowieka. Rzeczywiście, praca daje nie tylko środki materialne do życia, ale może być też czynnikiem, poprzez który uszlachetniamy samych siebie i ulepszamy świat dookoła nas. Pokutuje wciąż przeświadczenie, że praca musi być czymś ciężkim i oczywiście nieprzyjemnym. Nic bardziej mylnego. Praca może być pasją człowieka. Wówczas nie męczy go, efekty przychodzą szybciej i są dużo bardziej wartościowe. Wielokrotnie udowadnia to literatura. 

Cena bycia idealistą. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

O idealizmie mówi się, że już zniknął z powierzchni ziemi. Żyjemy w czasach, w których dla ludzi najważniejsze są dobra materialne, a strona duchowa naszej egzystencji, choć dla niektórych nadal istotna, nie jest w stanie przesłonić nam pieniędzy, samochodów, mieszkań i ekskluzywnych wakacji. Nic dziwnego – los idealistów, którzy chcą zmieniać świat na lepsze mimo wszystko wcale nie jest łatwy, o czym wielokrotnie mówi literatura. 

Czy człowiek marzy o piękniejszym świecie, czy stara się zmieniać ten, w którym żyje? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentów Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.

Otaczająca człowieka rzeczywistość nigdy nie była idealna. Od zawsze ludzie pragnęli żyć w lepszym świecie, bez chorób, głodu czy wojen. Victor Hugo, francuski pisarz oraz polityk powiedział kiedyś, że „nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia”.

Jak wprowadzenie obrazów przyrody do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Chłopów Władysława Stanisława Reymonta oraz wybranych tekstów kultury.

Przyroda stanowi ważny element świata przedstawionego w literaturze. Opisy jak w przypadku artystów romantycznych mogą odzwierciedlać uczucia bohaterów lub wprowadzać dodatkowy sens do utworu. Natura w balladach miała najczęściej nadnaturalne moce, które pozwalały jej na wymierzenie sprawiedliwości. Wprowadzenie obrazów przyrody wpływa na dynamikę opowieści, dodaje realizmu oraz może zmieniać sens wypowiedzi na paraboliczny.

Czy sztu­ka może przy­nieść od­po­wie­dzi na py­ta­nia o kon­dy­cję ludz­ką? Roz­waż pro­blem i uza­sad­nij swo­je zda­nie, od­wo­łu­jąc się do frag­men­tu Ludzi bezdomnych Ste­fa­na Żerom­skie­go oraz wy­bra­nych tek­stów kul­tu­ry.

Sztuka, zgodnie z teorią Zygmunta Freuda jest formą wyrażania swoich emocji i potrzeb. Każdy człowiek w swoim życiu tworzy lub kontempluje jakiś rodzaj działalności artystycznej — literatury, malarstwa, muzyki czy też kina.

Jaki wpływ może mieć na człowieka obcowanie ze sztuką? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu powieści Olgi Tokarczuk Ostatnie historie oraz do wybranych tekstów kultury.

Człowiek potrzebuje kontaktu ze sztuką do funkcjonowania. Nie jest to potrzeba wysokiego priorytetu, jednak pomaga w utrzymaniu dobrostanu psychicznego. Oglądanie filmów, słuchanie muzyki, czytanie książek czy podziwianie dzieł sztuk plastycznych dostarcza ludziom rozrywki. Może to być również pretekst do głębokiej refleksji egzystencjalnej.

Czym dla czło­wie­ka mogą być ma­rze­nia? Roz­waż pro­blem i uza­sad­nij swo­je zda­nie, od­wo­łu­jąc się do frag­men­tu Stu lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza oraz do wy­bra­nych tek­stów kul­tu­ry.

„I have a dream” (mam marzenie) – tak rozpoczął jedno ze swoich najsłynniejszych wystąpień Martin Luther King. Towarzyszyła mu wizja poprawy sytuacji ludności czarnoskórej zamieszkującej Stany Zjednoczone i to popchnęło go do działania w postaci wieców i demonstracji. Nie on jeden ze względu na marzenia chciał coś zmienić. Fantazja może popchnąć człowieka do postępu. Nadzieja na polepszenie sytuacji wielokrotnie doprowadziła do odkryć czy wynalazków, które w realny sposób polepszyły poziom życia pojedynczych osób, ale również całych społeczeństw.