Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Informacje o autorze

Cyprian Kamil Norwid - informacje o autorze

Cyprian Kamil Norwid (ur. w 1821 w Laskowie-Głuchach k. Warszawy, zm. w 1883 r. w Paryżu) – poeta, prozaik, dramaturg, rzeźbiarz, malarz, filozof. Uważany jest za czwartego, obok Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, polskiego wieszcza narodowego.

Jego rodzice – Jan i Ludwika ze Zdzieborskich – wywodzili się z rodzin szlacheckich. Cyprian Kamil, wcześnie osierocony przez matkę, został oddany pod opiekę prababki. W 1831 r. przeniósł się wraz z ojcem i czworgiem rodzeństwa do Warszawy. Rozpoczął edukację w tamtejszym Gimnazjum Praktyczno-Pedagogicznym. Nauki tej jednak nie ukończył i zaczął się uczyć w prywatnej szkole malarskiej Aleksandra Kokulara. Pobierał także lekcje u znanego warszawskiego artysty Jana Klemensa Minasowicza. W 1835 r. zmarł ojciec poety. Wówczas opiekunem jego dzieci został Ksawery Dybowski.

 

 

W Warszawie jako uczeń próbował sił pisarskich. W 1840 r. pojawiły się w tamtejszych czasopismach jego pierwsze drukowane utwory. W tym czasie zaczął bywać w warszawskich salonach literackich, gdzie zyskał uznanie jako poeta i dzięki czemu związał się krótko z artystyczną cyganerią warszawską.

 

W 1841 r. Norwid odbył wraz z grupą przyjaciół podróż po Polsce. Wyjechał z kraju w 1842 r. i z wyjątkiem krótkiego pobytu w 1848 r. nigdy już do niego nie wrócił. Odzyskanie majątku po matce umożliwiło mu wyjazd najpierw do Niemiec (Drezno i Monachium), gdzie kontynuował studia malarskie, następnie do Włoch, gdzie we Florencji uczył się sztuki rzeźbiarskiej i rytowniczej. Tam poznał oszałamiająco piękną Marię z Neselrodów Kalergis i zakochał się w niej bez wzajemności. Była ona kobietą całkowicie nieprzystającą do jego możliwości finansowych. Mimo to w ślad za nią podróżował po Europie w nadziei na to, że przebywając w jej towarzystwie, zwróci na siebie jej uwagę.

 

W 1846 r. uczęszczał na wykłady uniwersyteckie w Berlinie jako wolny słuchacz. Wiosną tego roku bezskutecznie próbował przedostać się do zaboru rosyjskiego (pomoc spiskowcom). Posądzony o działalność konspiracyjną przebywał przez sześć tygodni w więzieniu w Berlinie, gdzie nabawił się dokuczliwej choroby słuchu. Uwolniony wyjechał w 1847 r. do Rzymu, gdzie spotkał się z Adamem Mickiewiczem, Zygmuntem Krasińskim, Józefem Bohdanem Zaleskim.

 

12
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW