Ferdydurke – motywy literackie

Motyw szkoły

Sposób przedstawienia szkoły w utworze jest groteskowy. Jedynym zadaniem placówki dyrektora Piórkowskiego jest stworzenie warunków nudy. Metody stosowane przez nauczycieli mają „upupić” młodzież. Nie starają się oni przekazać im zrozumiałej wiedzy, a jedynie pewne hasła. 

Józio bierze udział w lekcji polskiego, która podkreśla absurd stosowanych metod. Gdy uczniowie nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że „Słowacki wielkim poetą był”, zaczyna ich szantażować osobistymi kwestiami. Obnaża to bezsens takiego sposobu nauki. Parodiuje system nauki w dwudziestolecia. 

Motyw miłości

Miętus wzdycha od samego początku do parobka. Marzy o „brataniu się z nim”, chce wraz z nim odnaleźć prawdę i autentyczność. Jego uczucie wydaje się szczere, dlatego prowokuje chłopów do najścia na dwór Hurleckich. 

Zuta, córka Młodziaków traktuje miłość bardzo przedmiotowo. Jest to dla niej rodzaj sportu, bawi się uczuciami Kopyrdy czy profesora. Ma wielu adoratorów, których traktuje jedynie jako rozrywkę. Zakochuje się w niej także Józio, jednak udaje mu się przezwyciężyć uczucie do niej. Widzi, że wszystkim podoba się jedynie kreacja dziewczyny na uroczą pensjonarkę.

Dodaj komentarz