Romeo i Julia – motywy literackie

Sztuka elżbietańska napisana przez Williama Shakespeare’a jest jednym z najbardziej znanych dzieł o miłości na świecie. Tragedia „Romeo i Julia” stała się kanonem nieszczęśliwej miłości. Historia skłóconych rodów, które nie pozwalają na szczęście młodym, zawiera wiele wartych uwagi motywów, przydatnych podczas pisania wypracowania.

Motyw miłości

Poza oczywistą tutaj relacją Romea i Julii wcześniej młody Monteki wzdycha do innej kobiety, Rozaliny. Nie jest to jednak dojrzałe uczucie, dla którego skłonny byłby jakkolwiek działać. Kobieta nie odwzajemnia również jego miłości, dlatego izoluje się od bliskich, popada w melancholię. Wtedy spotyka córkę Kapuletich i całkowicie traci dla niej głowę.

Uczucie nieszczęśliwie zakochanych jest silne już od pierwszego wejrzenia. Nie myślą racjonalnie, nie chcą, by nienawiść między ich rodami stanęła na drodze do ich szczęścia. Lekkomyślnie decydują się na potajemny ślub przed ojcem Laurentym, stojącym po stronie ich uczucia. Ich uczucie jest jednak nieszczęśliwe, ponieważ Julia ma zostać wydana za Parysa, co stanęłoby na drodze ich uczuciu. Gdy Romeo w przypływie emocji zabija Tybalta jako odpowiedź na śmierć przyjaciela i kuzyna, Merkucja, musi uciekać z Werony. Zostaje wygnany, co całkowicie uniemożliwia jakikolwiek, nawet potajemny kontakt między zakochanymi. Za namową księdza decydują się na podstęp, jest on jednak tragiczny w skutkach. 

Motyw nienawiści

W kontrze do miłości, jaką darzą się zakochani stoi równie silna nienawiść ich rodzin. Rody są zwaśnione od zawsze, dlatego dochodzi między nimi także do eskalacji przemocy. Nienawiść rodziców przechodzi na ich bliskich, którzy również darzą przeciwników tym uczuciem. Przez kłótnię między nimi w pojedynku giną Merkucjo i Tybalt. Dopiero na grobie swoich dzieci, zdając sobie sprawę z bezsensowności sporu, godzą się.

Motyw walki

Spory między Kapuletimi i Montekimi prowadzą do przemocy między sługami obu rodzin. W konsekwencji przepychanki z rąk Tybalta ginie Merkucjo. W odwecie mordercę zabija Romeo, za co zostaje wygnany z Werony.

Do kolejnej walki dochodzi pod koniec akcji dramatu. Gdy Romeo powraca do miasta w celu zobaczenia zmarłej ukochanej, na drodze do krypty, w której leży staje mu Parys. Pojedynkują się, Parys ginie. 

Dodaj komentarz

x