Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego

Przyjaźń stanowi jedną z największych wartości w życiu człowieka. Dzięki bliskiej relacji z drugą osobą łatwiej poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Pozwala to również na dzielenie pozytywnych i negatywnych emocji, co daje możliwość wyrzucenia z siebie nadmiaru uczuć. Przyjaciel bądź przyjaciółka może stać się także oparciem w sytuacji kryzysowej, gdy ciężko sobie poradzić samodzielnie.

Bliska osoba w trudnym momencie życia może okazać się pomocna. Nie musi to być jedynie odnalezienie określonego rozwiązania sytuacji, ale także towarzyszenie i wsparcie emocjonalne. Wspólnie łatwiej także wpaść na pomysł, który okaże się wyjątkowo przydatny w dążeniu do wyjaśnienia danej sprawy. Przyjaciel, jako osoba z zewnątrz może spojrzeć na dany problem z innej perspektywy, co prawdopodobnie zadziała odświeżająco. Taką pomoc ze strony bliskiej osoby odnajduje Mały Książę z powiastki filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Lis, którego bohater z asteroidy B-612 spotyka na pustyni, pomaga mu zrozumieć, na czym polega istota relacji międzyludzkich. Samo posiadanie przyjaciela,  pomimo że może być on bardzo daleko (w przypadku bohatera nawet na innej planecie), ale sama świadomość, że ktoś taki jest, sprawia, że łatwiej sobie poradzić z trudnościami. Zwierzę będące alegorią mądrości w powieści, daje tytułowemu bohaterowi nową perspektywę na relację z Różą. Zaczyna także rozumieć, że w związku z „oswojeniem”, którego dokonał, ciąży na nim ogromna odpowiedzialność. Nie może porzucić jej i zostawić na pastwę losu, dlatego decyduje się na powrót na swoją planetę. Okazuje się to jedna z najbardziej kształcących elementów jego podróży. 

Przyjaciel może pomóc odnaleźć prawdę, choć nie musi być ona łatwa. Lis ukazuje także chłopcu, że jego relacja z kwiatem nie jest przyjaźnią, ani tym bardziej miłością. Co prawda, kocha on Różę, jednak nie można traktować ich relacji jako obustronnej. Dopiero dzięki Lisowi Mały Książę zrozumiał, że tylko on naprawdę angażuje się w relację z kwiatem. Zdaje sobie także sprawę z możliwego ryzyka oraz cierpienia, które prawdopodobnie będzie przeżywał. Decyduje się jednak na powrót, ponieważ czuje się za nią odpowiedzialny. Bolesna prawda otworzyła mu oczy i to pozwala mu świadomie zdecydować, czego teraz pragnie.

W innym, pozytywistycznym utworze literackim, również przyjaciel próbuje pokazać głównemu bohaterowi, że jego postępowanie nie przyniesie mu nic dobrego. Chodzi tu oczywiście o Ignacego Rzeckiego z „Lalki” Bolesława Prusa. Próbuje on pokazać Stanisławowi Wokulskiemu, że Izabela Łęcka wcale nie pragnie dla niego nic dobrego, a jedynie bawi się jego uczuciami. Chce przestrzec przyjaciela przed możliwym głębokim cierpieniem, a także zawodem miłosnym. Stary subiekt nie zostaje jednak posłuchany przez przyjaciela, co okazuje się dla niego zgubne. Gdy odkrywa romans Łęckiej ze Starskim, jest to dla niego tak ogromne przeżycie, że całkowicie traci sens życia. Nie chce dalej funkcjonować, dlatego próbuje popełnić samobójstwo. W akcie rozpaczy wysadza także ruiny, które kojarzą mu się z Izabelą. 

Drugi, bliski człowiek często jest gotowy poświęcić się dla przyjaciela. Aby mu pomóc, może nawet ryzykować własnym życiem. Z takim postępowaniem czytelnik spotyka się w powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na Szaniec”. W momencie aresztowania Jana Bytnara pozostali chłopcy (Alek czy Zośka) postanawiają odbić przyjaciela z rąk gestapo. Akcja pod Arsenałem kończy się powodzeniem, jednak Aleksy Dawidowski oddaje życie za „Rudego”. Chęć uratowania przyjaciela okazała się silniejsza, niż strach przed śmiercią.

Przyjaźń to poza miłością jedna z najpiękniejszych rzeczy, która może spotkać człowieka. Posiadanie kogoś bliskiego, z kim można zbudować zażyłą, relację pozwala na przeżywanie fantastycznych przygód wspólnie, a także radzenie sobie z trudnościami. Prawdziwy przyjaciel przejmuje się losem towarzysza i jest gotowy mu pomóc, a czasem ryzykować nawet życiem czy zdrowiem. Czasem trudności, które spotyka się na swojej drodze, trzeba pokonać samodzielnie, jednak dobry przyjaciel zadba wtedy o wsparcie emocjonalne, co również stanowi jedną z największych wartości w życiu.

Dodaj komentarz