Zbrodnia i kara – motywy literackie

Motyw przemiany

Raskolnikow zabija dwie osoby, jednak pod wpływem Soni, bardzo religijnej ukochanej, postanawia przyznać się do winy. Pobyt na Syberii oraz miłość kobiety sprawiły, że zrozumiał błędność swoich założeń. Pokazuje to, że każdy zasługuje na drugą szansę.

Motyw miłości

Prawdziwie szczere uczucie rośnie między Rodionem i Sonią. Poznają się przypadkiem, dziewczyna pracuje jako prostytutka. Ich relacja rozwija się głównie dzięki empatii, jaką obdarzyła ona Raskolnikowa. Po poznaniu prawdy o jego zbrodni postanowiła ona przekonać go do przyznania się do winy, a potem wyjechała wraz z nim na Syberię. 

Uczucie pojawiło się także między Dunią i Razumichinem, przyjacielem Rodiona. Dzięki mężczyźnie pierwszy raz zaznała ona szczęścia. Szanował on ukochaną i, mimo że nie był zamożny, chciał zapewnić jej dostatek. Stąd jej decyzja o zerwaniu zaręczyn z bogatym Łużynem, którego nie kochała, okazała się najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Motyw miasta

Przedstawiony w utworze Petersburg jest nieprzyjazny, a wręcz odstraszający. Dla większości mieszkańców życie w mieście staje się jedynie walką o przetrwanie. Przytłaczający obraz stolicy koresponduje z tragicznymi losami bohaterów powieści, którzy w dużej mierze stracili nadzieję na lepsze życie.

Dodaj komentarz