opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Jan Kochanowski - informacje o autorze

Jan Kochanowski (ur. w 1530 r. w Sycynie, zm. 22 sierpnia 1584 r. w Lublinie) – najwybitniejszy poeta polskiego renesansu i jeden z najważniejszych przedstawicieli renesansu w Europie.


 
Wywodził się ze średniozamożnej szlachty. Ta warstwa społeczna w połowie XVI wieku dochodziła do szczytu swojej prężności politycznej i ekonomicznej. Ojciec poety, Piotr, był komornikiem w Radomiu, a później sędzią w Sandomierzu. Posiadał kilka wsi w Radomskiem. Należały do nich m.in. Sycyna, w której przyszedł na świat przyszły poeta, a także połowa Czarnolasu. O matce Kochanowskiego, Annie z Białaczowskich, Łukasz  Górnicki pisał w Dworzaninie polskim: Pani Kochanowska, sędzina sędomirska, stateczna pani i bardzo trefna.
 
Kochanowski był jednym z jedenaściorga rodzeństwa: miał siedmiu braci i cztery siostry. Prócz niego literaturę tworzyli także Mikołaj, autor Rotuł i przekładu Moraliów Plutarcha (jego syn, a bratanek Jana, Piotr, zasłynął jako tłumacz eposów rycerskich: Orlanda szalonego Ludwika Ariosta i Gofreda albo Jeruzalem wyzwolonej Torkwata Tassa), oraz Andrzej, który przełożył Eneidę Wergiliusza.
 

Na lata 1544-59 przypada czas studiów i podróży poety. W roku 1544 Kochanowski, w wieku czternastu lat, został studentem Wydziału Sztuk Wyzwolonych Akademii Krakowskiej (wówczas uczelnia ta prezentowała poziom szkoły średniej, jednak stanowiła dobre przygotowanie do dalszej edukacji). Przyszły autor Pieśni kształcił się tam najprawdopodobniej do 1549 roku.
 
Następnie, dążąc do zdobycia wszechstronnego wykształcenia, udał się na studia do Włoch, kraju, gdzie atmosfera była wówczas niezwykle inspirująca. Kochanowski znalazł się tam w okresie szczytowego rozwoju kultury renesansu. Zwiedził m.in. Rzym, Neapol i Wenecję. W roku 1552 wpisał się w poczet studentów Uniwersytetu w Padwie. Studiował filozofię, filologię klasyczną, rozczytywał się w literaturze greckiej, łacińskiej i włoskiej. Wówczas zaczął pisać swoje pierwsze utwory literackie po łacinie. W 1554 r. Kochanowski pełnił w Uniwersytecie w Padwie funkcję konsyliarza nacji polskiej. Ważny dla niego był także krótki pobyt w Paryżu w 1559 roku. Tam artysta poznał Pierre’a de Ronsarda, czołowego poetę francuskiego odrodzenia, piszącego w ojczystym języku – na przekór dotychczasowym zwyczajom. Uświadomił on Kochanowskiemu, że nie musi tworzyć po łacinie, co miało ogromne znaczenie dla losów twórczości Jana z Czarnolasu, który odtąd zaczął z powagą traktować pisanie w języku polskim. Na koniec należy dodać, że autor Fraszek studiował również w Królewcu w latach 1551-52 oraz 1555-56. Niewykluczone, że edukacja w tym mieście wynikała z jego młodzieńczych skłonności ku reformacji.
 
Pierwszym mecenasem Kochanowskiego był książę pruski Albrecht. To właśnie on umożliwił mu studia we Włoszech i wyjazd do Francji. Poeta utrzymywał również kontakty z przedstawicielami znaczących rodów magnackich – Tarnowskimi i Tęczyńskimi.
 
12
Autor opracowania: Aleksandra Smusz
Dodaj swoją opinię:

Szeląg dam od wychodu!; nie zjem,jeno jaje!; drożej sram, niźli jadam! złe to obyczaje!

31.05.2018 r. Jo

jest ok ; )

07.03.2017 r. ja

Pani Aleksandra ciekawie polaczyla informacje rodzinne z ogolna sytuacja historyczna w kraju z tamtej epoki. Warte wspomnienia jest rowniez precyzyjne przedstawienie kolejnych dziel. Dziekujemy za tak duzo ciekawych informacji. Gratulacje dla autora!

17.06.2014 r. ZB Stryjecki

wystarczająco dużo informacji

18.05.2014 r. chris

wystarczająco dużo informacji

18.05.2014 r. chris

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności