Co zobaczyć w Lizbonie?

Wiele osób uważa Lizbonę za najpiękniejsze europejskie miasto. To stolica Portugalii położona nad rzeką Tag, przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Atmosfera Lizbony jest naprawdę magiczna, a na jej zwiedzanie warto poświęcić nieco czasu, mimo że nie należy do wyjątkowo dużych miast. Dodatkowo nieopodal portugalskiej stolicy znajduje się wiele innych malowniczych miasteczek, do których można szybko dojechać np. pociągiem. Jakie atrakcje turystyczne zobaczyć podczas wizyty w Lizbonie?

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów, czyli Mosteiro dos Jeronimos, to klejnot dzielnicy Belem. Należy do największych i najbardziej intrygujących lizbońskich zabytków. Dzieło to zamówił król Manuel I w celu uczczenia odkrycia drogi morskiej do Indii przez Vasco da Gamę, a stworzył je Diogo de Boitaca. Budowa klasztoru trwała w przybliżeniu 100 lat i została rozpoczęta w 1502 roku. Klasztor był zajmowany przez zakon Hieronimitów do 1834 roku – wówczas w Portugalii miała miejsce kasacja zakonów. Warto wiedzieć, że budowla przetrwała trzęsienie ziemi, które spotkało Lizbonę w 1755 roku. Wejście do kościoła jest bezpłatne, za opłatą można obejrzeć także krużganki z miodowego kamienia.

Wieża Belem

Wieża Belem wcina się w ujście rzeki Tag i stanowi drugi lizboński zabytek wpisany na listę UNESCO. To jeden z najcenniejszych portugalskich zabytków. Jej budowę zlecił w 1519 roku król Manuel I. Użyto w tym celu lokalnych wapieni – charakterystycznej dla tego regionu odmiany lioz. Funkcje wieży zmieniały się wraz z upływem lat. Znajdowały się tu chociażby koszary, punkt obsługi telegrafu, punkt poboru opłat od statków wpływających do stolicy, a także latarnia morska. Wieża jest podzielona na dwie części. Pierwszą z nich stanowi nieregularny bastion, a drugą – przylegającą do niego od północnej strony czterokondygnacyjna wieża.

Sintra

Sintra jest malowniczym portugalskim miasteczkiem, do którego warto wybrać się przy okazji wycieczki do Lizbony. Leży wśród spokojnych wzgórz i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Zlokalizowane są tu wiekowe zamki, efektowne wille oraz majestatyczne pałace. Dominuje tu architektura XIX-wiecznego romantyzmu, większość rezydencji została zaprojektowana w ekstrawaganckim bądź filuternym stylu. Z Lizbony do Sintry można dojechać pociągiem lub wypożyczonym samochodem. Najważniejsze zabytki tego miasta to Pałac Pena, Pałac Narodowy, Zamek Maurów oraz park z niezwykłą studnią, czyli Quinta da Regaleira. Warte uwagi jest także centrum Sintry z kolorowymi uliczkami i miejscami, w których można zakupić wiśniowy likier ginjinha oraz lokalne słodkości.

Cascais

Cascais to najważniejsza miejscowość wypoczynkowa leżąca na lizbońskim wybrzeżu. To miasteczko rybackie, które stało się popularnym kurortem. Niegdyś Cascais było chętnie odwiedzane w lecie przez portugalską szlachtę, obecnie łączy dawne dzieciństwo i odpowiadanie na potrzeby współczesnych turystów. Wśród brukowanych uliczek zabytkowego centrum można zobaczyć luksusowe wille, robiący wrażenie fort, niesamowite muzea oraz tętniące życiem bary i restauracje, dzięki której w Cascais da się z łatwością poczuć wakacyjną atmosferę. To doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z Lizbony. Miasto jest otoczone pięknymi plażami portugalskiej riwiery, natomiast na północy znajduje się dzikie wybrzeże Serra de Sintra przepełnione naturą i idealne dla miłośników surfowania. Znajduje się tu m.in. najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy kontynentalnej, czyli Cabo da Rocha.

źródło: doportugalii.pl, fot: Philipp Weber / Pixabay

Dodaj komentarz