Czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym? Omów zagadnienie na podstawie Skąpca Moliera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Kolejnym dobitnym przykładem tego, że dobra materialne nie uszczęśliwiają człowieka, jest „Opowieść wigilijna” autorstwa Charlesa Dickensa. Główny bohater, Ebenezer Scrooge, to człowiek posiadający majątek, jednak nie korzystający z niego. Oszczędzanie jest dla niego priorytetem, dlatego nie ogrzewa zimą domu, stołuje się w taniej jadłodajni i nie wymienia ubrań. Swojemu pracownikowi nie płaci uczciwej pensji. Scrooge jest samotny i zgorzkniały, żyje też jak nędzarz, mimo zgromadzonych finansów. Jego zachowanie odmienia dopiero wizyta duchów w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Wtedy bohater przekonuje się, że jego postępowanie zaprowadzi jego duszę po śmierci do piekła. Scrooge zmienia swoje życie pod wpływem tych wydarzeń i zaczyna korzystać z pieniędzy, wydaje je także na swoich bliskich. Dopiero wtedy przynoszą mu one prawdziwe szczęście.

Korzystając z literackich przykładów, można dojść do wniosku, że dobra materialne nie przynoszą człowiekowi szczęścia samą swoją obecnością. Za pieniądze nie można bowiem kupić miłości lub poczucia sensu w życiu. Dodatkowo, jeżeli ktoś jest skąpcem, jak Harpagon czy Scrooge, to żadna fortuna nie jest go w stanie uszczęśliwić i zaspokoić jego potrzeby posiadania majątku. Często dopiero korzystanie z pieniędzy, by pomóc sobie lub innym może sprawić, że człowiek stanie się szczęśliwszą osobą.

Dodaj komentarz