William Szekspir (ang. William Shakespeare) ur. w 1564 r. w Stratford-upon-Avon, zm. w 1616 r., tamże) – dramaturg angielski, poeta, aktor. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej, reformatorów teatru oraz wybitnego twórcę wszechczasów, choć jego sławę światową ugruntowali dopiero pisarze romantyczni. Autor licznych utworów: 6 tomików sonetów i wierszy, 10 tzw. kronik historycznych, 14 komedii i 13 tragedii – są to jednak liczby orientacyjne, bo nie wszystkie jego utwory przetrwały próbę czasu, a w przypadku niektórych podważa się autorstwo.
Wiliam wychowywał się w rodzinie zamożnego rzemieślnika i radnego, który majątek zdobył ciężką pracą, awansując dzięki temu ze stanu chłopskiego. Zdobył przeciętne wykształcenie w miejskim gimnazjum humanistycznym. W wieku 18 lat ożenił się z o osiem lat starszą córką miejscowego farmera, z którą miał troje dzieci. Jak twierdzą badacze, małżeństwo nie było udane, rzekomo ze względu na biseksualność Szekspira. Po około 7 latach, o których milczą kroniki (badacze czas ten określają jako the lost years – ‘stracone lata’), Szekspir porzucił żonę i dzieci, przenosząc się do Londynu, gdzie spędził kolejnych 20 lat, pracując w teatrze i prowadząc rozmaite interesy. Według jego biografów, choć rzadko odwiedzał bliskich, nie zaniechał dbania o ich byt. Opuścił Londyn na czas zarazy w latach 1592-1594. Po powrocie zaczął odnosić coraz większe sukcesy:
*związał się z zespołem Słudzy Lorda Szambelana,
*wystąpił przed królową Elżbietą,
*pisał najlepsze sztuki.
Blask sukcesów przyćmiła w 1596 roku śmierć jego jedynego syna Hamneta. Pisarz jednak nie załamał się. W 1598 roku współtworzył wraz ze swoim zespołem słynny teatr Pod Kulą Ziemską (The Globe), gdzie miały miejsce największe inscenizacje jego sztuk.
Zespół Szekspira zdobył uznanie nowego króla Jakuba I, miłośnika teatru, zyskując tytuł Sług Jego Królewskiej Mości.
Były to złote lata Szekspira, zarówno ze względu na powstające dzieła, inscenizacje, jak i status materialny. Stał się sławny i bardzo zamożny. W 1610 roku wrócił jednak do rodzinnego miasta. Trzy lata później spłonął gmach jego teatru The Globe, który w krótkim czasie odbudowano. Wiliam Szekspir zmarł 23 kwietnia 1516 roku w rodzinnym mieście, nie pozostawiwszy żadnych wzmianek w testamencie na temat swoich dzieł. Spowodowało to falę spekulacji na temat ich prawdziwego autorstwa, jednakże ze względu na brak możliwości udowodnienia snutych hipotez, to Wiliama Szekspira uznaje się za jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy wszechczasów.
Badacze literatury dzielą twórczość Szekspira na cztery fazy:
* okres eksperymentalny (do 1595 r.) – za najlepsze dzieło tego okresu uznaje się Poskromienie złośnicy;
* okres wielkich komedii (1595-1599) – w tym czasie powstają m.in. takie dzieła jak Sen nocy letniej, ale także tragedia Romeo i Julia;
* okres wielkich tragedii (1599-1608) – to czas najbardziej twórczy, w którym powstał m.in. Hamlet i Makbet;
* okres schyłkowy (1608-1612), w którym powstaje ostatnie wybitne dzieło – Burza.