Groteskowy obraz świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Groteska to bardzo specyficzna kategoria estetyczna i mogą się nią posługiwać wyłącznie artyści na bardzo wysokim poziomie rzemiosła,obdarzeni głębokim zrozumieniem materii twórczej, w której się poruszają. Groteska nie jest bowiem również łatwa w odbiorze, dlatego budowanie dzieła za jej pomocą, należy do bardzo wymagających zadań.

Człowiek wobec presji otoczenia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Każdy z nas żyje w społeczeństwie i właściwie niemożliwym jest oderwanie się od praw w nim panujących, nawet jeżeli niektóre z nich wydają nam się niewygodne lub wręcz ograniczające. Niektóre z nich jednak wmawiamy sobie sami, jak choćby to, że powinniśmy żyć tak jak wszyscy i swoim istnieniem wpisać się w utarty, bezpieczny i komfortowy dla wszystkich dookoła scenariusz.

Rozważ, jak konwencja groteskowa wykorzystana w utworze wpływa na jego przesłanie. W pracy odwołaj się do: Szewców Stanisława Ignacego Witkiewicza, utworów literackich z dwóch różnych epok oraz wybranego kontekstu.

Groteska jest formą wyolbrzymienia, przerysowania pewnych cech przedmiotu bądź człowieka, stosującą często szokujące zestawienia, np. komizmu z tragizmem, piękna z brzydotą. Choć zdefiniowanie tej kategorii estetycznej miało miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym, zabieg ten był stosowany również wcześniej, np. w średniowieczu (motyw danse macabre).

Zwyczaje i konwenanse – ważny element kultury czy niepotrzebny anachronizm? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.

Zwyczaje są jednym z nośników kultury i dziedzictwa. Ludzie, kultywując tradycje, spełniają wymagania społeczne, dostosowują się do przyjętych norm. Niektóre osoby lubią żyć zgodnie z konwenansami, na przykład szykując dwanaście potraw na wigilijny stół, jednak dla innych będzie to przykry obowiązek, którego nie chcą wypełniać i czują się zmuszeni przez społeczeństwo.