Analiza IV monologu Hamleta – Być albo nie być – oto jest pytanie

Monolog rozpoczynający się od słów „Być albo nie być – oto jest pytanie” to chyba najsłynniejszy monolog nie tylko z Hamleta Williama Szekspira, lecz także w całej twórczości dramaturgicznej nowożytnego świata. Sformułowanie to na stałe weszło do języka sztuki oraz do języka potocznego, lecz mało kto wie, jakie słowa i treści znajdują się w dalszym biegu monologu. 

Klaudiusz – charakterystyka

Klaudiusz z Hamleta Williama Szekspira to główny czarny charakter słynnego dramatu. Jest to postać, która gromadzi w sobie wszystkie najgorsze cechy, jakie jesteśmy w stanie dzisiaj połączyć z zawodem polityka: jest przebiegły, dąży do celu po trupach, nie odczuwa wyrzutów sumienia i traktuje całe życie jak jedną wielką grę, w której liczy się tylko zwycięstwo bez względu na cenę. 

Motyw teatru w teatrze w Hamlecie

William Szekspir w swoim dramacie, pt. Hamlet zastosował wiele nowatorskich chwytów stylistycznych i inscenizacyjnych. Miały one wpływ na odbiór historii, która wydawała się przez to jeszcze bardziej autentyczna, a odbiorca mógł jeszcze dogłębniej utożsamić się z bohaterami.

Hamlet jako bohater tragiczny

Tragizm jest kategorią wywodzącą się jeszcze z czasów starożytnych. Określa on sytuację, z której nie ma dobrego wyjścia. Jakąkolwiek decyzję podejmie człowiek postawiony w sytuacji tragicznej, doprowadzi ona do mniejszego lub większego nieszczęścia.

Apokalipsa według świętego Jana – streszczenie

Apokalipsa według świętego Jana to ostatnia księga Nowego Testamentu i tym samym ostatnia księga całego Pisma Świętego – najważniejszego dokumentu duchowego chrześcijaństwa. To klamra kompozycyjna spinająca cały zbiór świętych ksiąg, opisująca jak świat powstały w Księdze Rodzaju ma dobiec końca.

Medaliony – streszczenie

Medaliony Zofii Nałkowskiej to bezapelacyjnie jedno z najważniejszych i najbardziej wstrząsających dzieł polskiej literatury połowy XX wieku. W reportażu tym autorka dokumentuje bowiem to, czego była świadkiem, pracując w specjalnej komisji do spraw badania niemieckich zbrodni wojennych. Interesują ją zwłaszcza sprawy związane z masowymi mordami i holokaustem.

Medaliony – plan wydarzeń

Komisja trafia do Zakładu Anatomicznego. Członkowie widzą specjalistyczne urządzenia i pomieszczenia do bestialskich eksperymentów. Współpracownik zdarza tajniki produkcji mydła z ludzkiego tłuszczu. Współpracownicy Spannera próbują tłumaczyć jego działania, ale im nie zaprzeczają.

Hamlet – bohaterowie

Hamlet Williama Szekspira to dramat obfitujący w wiele naprawdę interesujących i skomplikowanych postaci. W każdej z nich przestawiona została cząstka człowieczeństwa. Nikt nie jest tutaj kryształowo dobry, każdy ma coś „za uszami”, każdy ulega pokusom, złym myślom i emocjom.

Hamlet – motywy literackie

Hamlet Williama Szekspira to jeden z najważniejszych dramatów literatury światowej. Kilkaset lat po swojej premierze pozostaje nadal w czołówce najczęściej wystawianych i reintrepretowanych dzieł, a jego bohaterowie stali się obiektami zainteresowań nie tylko innych artystów i twórców, lecz także naukowców różnych dziedzin. Dzieje się tak, ponieważ w Hamlecie spotkać można mnóstwo motywów, które odsłaniają mroczną prawdę o naturze … Czytaj dalej

Skrzynia Władcy Piorunów – streszczenie

Skrzynia Władcy Piorunów Marcina Kozioła to powieść młodzieżowa, jednak w ciekawy sposób odstająca od typowych przedstawień tego gatunku. Historia przedstawiona przez autora jest oczywiście pełna akcji i szalonych przygód, a jej bohaterami są nastolatkowie, lecz w gruncie rzeczy chodzi o odkrycie pewnego wątku związanego z historią nauki.