Kamizelka jako nowela

Utwór jest uznawany za arcydzieło polskiej nowelistyki. Autor zastosował budowę ramową, w jednym utworze zawierają się dwie nowele. Pierwsza z nich to opowieść o narratorze i jego kolekcji, a druga – historia mieszkającego w sąsiedztwie małżeństwa. Utwór jest zgodny z „teorią sokoła”. Ta nazwa pochodzi od noweli Boccacia „Sokół”, uznawanej za wzorzec gatunku. Do jej … Czytaj dalej

Konwencja oniryczna jako sposób kreowania świata przedstawionego i jej funkcja w tworzeniu znaczeń w danym utworze literackim. W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innych utworów literackich i wybranego kontekstu.

Literatura dysponuje całą paletą stylizacji i środków, które służą jej do wywołania konkretnych emocji i wrażeń u czytelnika. Realizm, naturalizm, ekspresjonizm – to tylko niektóre z nich, które wykształciły się na przestrzeni ostatnich kilku wieków.

„Każdy tekst słowny sytuuje się w polu innych tekstów, naśladując je, przekształcając”. Na czym mogą polegać relacje między tekstami i jakie mogą być funkcje tych relacji w danym utworze literackim? Punktem wyjścia do rozważań uczyń powyższy cytat. W pracy odwołaj się do Antygony w Nowym Jorku Janusza Głowackiego, innych utworów literackich i wybranego kontekstu.

Wiele teorii określa literaturę nie jako zestaw pojedynczych dzieł piśmienniczych następujących po sobie epok, lecz jako kontinuum, w którym wcześniejsze dzieła inspirują późniejsze, a późniejsze rozwijają i popychają do przodu myśli zawarte w tych wcześniejszych. W ten sposób rozwija się nie tylko sama sztuka pisarska, lecz także sfera myśli i intelektu ludzkiego.

Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

W „Sztuce wojny” Sun Tzu słynny generał stwierdził, że do zwycięstwa potrzebna jest pełna znajomość siebie i przeciwnika. Słowem, sugerował pełne rozeznanie w sytuacji jako klucz do zwycięstwa. Wielu starożytnych myślicieli porównywało życie ludzkie właśnie do walki. W takim razie, czy błędna ocena sytuacji może mieć na nie wpływ?

Wyobraź sobie, że spotkałeś bohatera jednej z lektur obowiązkowych. Podczas Waszej wspólnej przygody dokonał on czynu godnego podziwu. Napisz o tym opowiadanie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybranego bohatera.

W przytulnej karczmie w Shire spotkałam Bilbo Bagginsa. Niedawno wrócił z tej wyprawy z krasnoludami, więc wszyscy zamęczali go prośbami o opowieści, kiedy on próbował jedynie odpocząć nad kuflem pełnym pienistego piwa. Widać było, że go to irytowało.

Napisz przemówienie, w którym przekonasz rówieśników, że przyjaźń między dwiema osobami to rodzaj harmonii, która potrafi połączyć zupełnie różne charaktery. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Koleżanki i koledzy! Zwracam się dziś do Was, by porozmawiać o przyjaźni i przekonać Was do pewnego stwierdzenia. Chciałabym wytłumaczyć, dlaczego uważam, że przyjaźń to relacja, która jest czymś w rodzaju harmonii, która potrafi połączyć ze sobą dwa zupełnie różne charaktery.