Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Adam Mickiewicz » Dziady kowieńsko-wileńskie część IV
Adam Mickiewicz - najważniejsze informacje o autorze
Adam Mickiewicz (ur. 24 grudnia 1798 r., zm. 26 listopada 1855 r.) – najwybitniejszy przedstawiciel polskiego romantyzmu i jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu europejskiego, poeta, dramaturg, publicysta i działacz polityczny. Urodził się w niezamożnej rodzinie szlacheckiej w Zaosiu... (pozostało znaków: 5426)
Informacje wstępne o utworze
Adam Mickiewicz objął swój czteroczęściowy cykl dramatyczny wspólnym tytułem Dziady. Ukształtowana przez wiele lat tradycja wydawnicza, której początek dał sam autor, nakazuje wyodrębnienie z cyklu najpierw części II, IV oraz I (nieukończonej), nazwanych od miejsc ich powstaw... (pozostało znaków: 1310)
Czym były dziady?
Dziady były pogańskimi obrzędami ludowymi praktykowanymi na Litwie i Białorusi, czyli na wschodzie dawnej Rzeczpospolitej, podczas których wywoływano duchy dawnych przodków. Na tych ziemiach religia prawosławna łączyła się z dawnymi wierzeniami pogańskimi. W prawosławiu nie istnieje... (pozostało znaków: 2293)
Czas i miejsce akcji
Akcja IV części Dziadów, podobnie jak w części II, rozgrywa się w Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada. W tekście nie ma informacji dotyczącej czasu rozgrywanych wydarzeń, jednak można przyjąć, że są to lata współczesne Mickiewiczowi. Miejscem akcji jest mieszkanie greckokatolickiego ksi... (pozostało znaków: 525)
Upiór jako zapowiedź problematyki Dziadów kowieńsko-wileńskich
Dziady kowieńsko-wileńskie poprzedza wiersz o charakterze balladowym pt. Upiór. Zawiera on wiele cech, które występują w zbiorze Ballady i romanse: przekonanie o współistnieniu światów żywych i umarłych, motyw winy i kary, postać upiora, tajemniczy nastrój. Pona... (pozostało znaków: 2657)
Bohaterowie
Bohaterowie dramatu to: Pustelnik-Gustaw, greckokatolicki Ksiądz (dawny nauczyciel Gustawa), jego dzieci oraz Głos z kantorka.     Na pierwszy plan wysuwa się postać Gustawa, to jego wypowiedzi wypełniają większość utworu i z rzadka przerywane są wypowiedziami Księdza. Ksiądz jest jego... (pozostało znaków: 211)
Autobiograficzne wątki dramatu, okoliczności powstania utworu
Mickiewicz w części IV Dziadów umiejętnie przetworzył własne przeżycia, konstruując z nich fabułę utworu. W obiekcie westchnień Gustawa można dostrzec młodzieńczą miłość Mickiewicza, Marylę Wereszczakówną, która pod wpływem rodziny oddała rękę bogatemu hrabiemu Wawrzyńcowi Putt... (pozostało znaków: 2040)
Plan wydarzeń
Ze względu na to, że część IV Dziadów wypełniają głównie wypowiedzi Pustelnika-Gustawa, niniejszy plan wydarzeń został opracowany z perspektywy tego bohatera.   Przybycie Pustelnika do domu Księdza w wieczór Dnia Zadusznego. Opowieść bohatera o nieszczęśliwej miłości,... (pozostało znaków: 1036)
Streszczenie
Rzecz dzieje się w domu greckokatolickiego Księdza po wieczornym posiłku w Zaduszki. Na stole płoną dwie świece, lampa oświeca obraz Marii Panny. Duchowny wraz z dziećmi przystępuje do modlitwy za dusze zmarłych. Modlitwę przerywa jednak niespodziewane wejście do domu nieznajomego człowieka, Pust... (pozostało znaków: 17798)
Romantyczna koncepcja miłości
IV część Dziadów jest studium romantycznej miłości, stanowi pełną i sugestywną wizję tego szalonego uczucia. Niemal cały utwór tworzą wypowiedzi Pustelnika-Gustawa przedstawiające wnikliwą analizę jego nieszczęśliwego uczucia.       Ukazana tu miłość romantyc... (pozostało znaków: 224)
Gustaw – romantyczny kochanek, indywidualista, egocentryk, samobójca
Gustaw to znakomity przykład romantycznego kochanka, który realizuje ideał romantycznej miłości, o czym świadczy jego wielkie uczucie od pierwszego wejrzenia, idealizacja obiektu westchnień, poczucie bezsensu życia po utracie ukochanej, samotność, niechęć do zdroworozsądkowej postawy wobec ż... (pozostało znaków: 12239)
Ksiądz - oświeceniowy racjonalista i reprezentant nauk Kościoła
Przedstawiony w IV części Dziadów greckokatolicki ksiądz jest wdowcem samotnie wychowującym dzieci (duchownych greckokatolickich nie obowiązuje celibat). To człowiek doświadczony przez los: zmarło mu wielu bliskich – ojciec, matka, a nade wszystko żona i dwoje dzieci.   Duchowny... (pozostało znaków: 2269)
Gustaw a Werter
Gustaw w dużej mierze przypomina Wertera, głównego bohatera powieści epistolarnej Goethego. Werter stał się symbolem pewnej postawy życiowej. Postać literacka reprezentująca jego cechy to bohater werterowski. Gustaw jest najbardziej znanym i jedynym bohaterem werterowskim w polskiej literatu... (pozostało znaków: 5109)
Ludowe poczucie moralności, przesłanie utworu
Dziady część IV odwołują się do ludowego poczucia moralności, zgodnie z którym dobro jest wynagradzane, a zło karane. Gustaw popełnił samobójstwo, czyli zgrzeszył śmiertelnie. Teraz musi co roku wracać na ziemię jako duch-powrotnik i odbywać pokutę – doświadczać ogromnego cierpi... (pozostało znaków: 422)
Dziady część IV jako dramat romantyczny
Dziady kowieńsko-wileńskie, a więc także część IV utworu można traktować jako kolejne wystąpienie poety (po Balladach i romansach) w sporze ideologicznym klasyków i romantyków, tym razem wyrażone w formie dramatu. Do czasów Mickiewicza polski dramat „wysoki” zdomi... (pozostało znaków: 4975)
Teatralność Dziadów części IV
W zachowaniu Gustawa zwraca uwagę bogata ekspresja, poprzez którą wyraża miłość do Maryli. Świadczą o niej formalne wyznaczniki tekstu, jak wykrzyknienia, wielokropki, pauzy, a nade wszystko wiadomości zawarte w didaskaliach.   Wypowiedzi bohatera są zróżnicowane pod względem em... (pozostało znaków: 2663)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW