„Każdy tekst słowny sytuuje się w polu innych tekstów, naśladując je, przekształcając”. Na czym mogą polegać relacje między tekstami i jakie mogą być funkcje tych relacji w danym utworze literackim? Punktem wyjścia do rozważań uczyń powyższy cytat. W pracy odwołaj się do Antygony w Nowym Jorku Janusza Głowackiego, innych utworów literackich i wybranego kontekstu.

Wiele teorii określa literaturę nie jako zestaw pojedynczych dzieł piśmienniczych następujących po sobie epok, lecz jako kontinuum, w którym wcześniejsze dzieła inspirują późniejsze, a późniejsze rozwijają i popychają do przodu myśli zawarte w tych wcześniejszych. W ten sposób rozwija się nie tylko sama sztuka pisarska, lecz także sfera myśli i intelektu ludzkiego.

Człowiek wobec przeznaczenia. Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Przeznaczenie to zjawisko, w które wierzy wielu z nas, a które rzekomo miałoby opowiadać za właśnie taki, a nie inny przebieg naszego życia. Jest to jedna z sił, która teoretycznie tłumaczyć ma to, że czasem udaje nam się coś, bez większej pracy w tej kwestii, ale także to, że czasem ciążą nam niepowodzenia i nie potrafimy wytłumaczyć sobie dlaczego tak jest.

Konflikt racji moralnych. Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Moralność w dzisiejszych czasach to właściwie już tylko temat sprowadzający się do rozważań religijnych i filozoficznych. Trudno jednak ustrzec się przed wrażeniem, że ta dziedzina była w dawnych czasach dużo istotniejsza dla ludzi w życiu codziennym. Świadczy o tym choćby ślad konfliktów racji moralnych pozostawiony w najwybitniejszych dziełach literatury antycznej, która z kolei, jak wiadomo, stanowi fundament całej kultury europejskiej. Warto więc wczytać się w te rzeczy, żeby spróbować odnaleźć miejsce moralności w dzisiejszych czasach, a przede wszystkim we własnym sercu. 

Wartości, dla których człowiek gotów jest poświęcić życie. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Wszyscy w życiu kierujemy się pewnymi określonymi wartościami, chociaż nie zawsze nawet zdajemy sobie z tego sprawę. Określone zachowania ludzkie i postawy budzą w nas szacunek i sympatię, inne niezgodę, bunt czy wręcz odrazę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, czy nasze wartości są dla nas na tyle istotne, że oddalibyśmy za nie to, co mamy najważniejszego – własne życie.

Kreacje kobiece w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Kobiety w literaturze przedstawiane są od tysiącleci w bardzo różny sposób. Niekiedy są to postaci bardzo silne, które stają naprzeciw całemu światu pewne swoich racji, niekiedy to tragiczne femme fatale, które wykorzystują swoją urodę i miłość mężczyzn do osiągania własnych celów, jeszcze w innych przypadkach to słabe i egzaltowane kobiety, które nie potrafią odnaleźć swojego miejsca w świecie przez własne rozchwianie emocjonalne.

Jak literatura antyczna przedstawia tragizm ludzkiego losu? Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

W miarę rozwoju intelektualnego ludzkości, zmienia się ogólne postrzeganie niektórych spraw i kwestii życiowych. Dysponujemy literackimi materiałami, które pokazują nam, jak ludzie radzili sobie z życiem i jego podstawowymi filozoficznymi zagadnieniami już tysiące lat temu. Dzięki tym dziełom sztuki antycznej możemy badać jak blisko, lub jak daleko, znajdujemy się od naszych przodków. 

Prawa boskie a prawa ludzkie. Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Dyskusja pomiędzy wiarą a niewiarą jest tak naprawdę dyskusją pomiędzy kierowaniem się w życiu prawami ludzkimi lub tymi, które uważamy za objawione, boskie. Jest to spór nierozstrzygalny, ponieważ zależy w dużej mierze od emocjonalności i wnętrza konkretnego człowieka. Są jednak sytuacje, w których prawo musi być wyegzekwowane i to wtedy należy dokonać wyboru, co jest dla nas najważniejsze. 

Człowiek – zmagający się z losem samotnik poszukujący swojej drogi życiowej. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, sensu wiersza Do samotności Adama Mickiewicza oraz wybranych kontekstów.

Jako ludzie przeżywamy każdą chwilę emocjonalnie i reagujemy uczuciami na daną sytuację. Samotność to osobiste odczucie wynikające z braku odpowiednich relacji z innymi ludźmi. Wyróżnia się kilka rodzajów samotności, od tej chronicznej, która jest traktowana jako choroba, po przejściową, z wyboru lub z konieczności bądź kary. Psychologia uznaje samotność za stan pożądany co jakiś czas, aby móc odpocząć.